ČSÚ: V České republice nakupuje na internetu již více než 3,7 milionu lidí

Podíl uživatelů internetu v české populaci v roce 2014 překonal průměr Evropské unie a podle údajů z letošního druhého čtvrtletí alespoň 3,7 milionu Čechů během předchozích 12 měsíců nakupovalo on-line.

ČSÚ: V České republice nakupuje na internetu již více než 3,7 milionu lidíPočet uživatelů internetu v České republice v loni poprvé překonal průměr Evropské unie. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) jsou internet a počítač běžnou součástí bezmála tří čtvrtin (73 %) českých domácností, přičemž roste oblíbenost přenosných počítačů.

Více než třetina (37 %) osob také uvedla, že se k síti připojuje přes mobilní telefon. V roce 2015 bylo počítačem a internetem vybaveno více než 3,1 milionu českých domácností, přičemž internet letos poprvé používalo více jednotlivců než počítač, zřejmě právě díky mobilním zařízením.

Z hlediska podílu uživatelů internetu v dospělé populaci Česko v roce 2014 dokonce přesáhlo průměr EU28. Internet totiž v české populaci ve věku 16 až 74 let užívalo 79,7 % osob, zatímco průměr unijních zemí činil 78,0 %,“ uvedla předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová.

Téměř třetina Čechů již někdy nakupovala on-line

V rámci soukromé činnosti Čechům slouží internet zejména ke komunikaci. Sedm z deseti Čechů (více než 93 % uživatelů internetu) používá e-mailovou korespondenci.

Polovina internetových uživatelů v roce 2015 využívala sociální sítě, čtyři z deseti přes internet telefonovali. Největší část uživatelů na internetu dlouhodobě vyhledává informace o zboží a službách.

Každým rokem také roste počet lidí, kteří využívají internet k nakupování. Ve druhém čtvrtletí roku 2015 uvedlo téměř 3,7 milionu obyvatel, že v uplynulých 12 měsících uskutečnili nákup přes internet.

Mezi nejčastěji uváděné kategorie zboží nakupované prostřednictvím internetu patří oblečení, obuv a módní doplňky, vstupenky na sportovní a kulturní akce, kosmetika, elektronika či letenky.

Pro internetové obchody jsou dlouhodobě nejlukrativnější skupinou ženy na rodičovské dovolené. Přes internet jich nakupuje zhruba 65 %. Pouze necelých 14 % z nich uvedlo, že přes internet nikdy nenakoupilo,“ uvedla Romana Malečková z ČSÚ.

Přesun k mobilním zařízením

Za posledních pět let došlo také ke změně vybavenosti domácností moderními technologiemi. Stolní počítač byl nahrazen přenosným, který v roce 2015 používala již více než polovina domácností. Dvojnásobně stoupl i počet domácností se dvěma a více počítači.

Mobilní telefon v roce 2015 nepoužívala jen 3 % osob starších 16 let.

Více než tři čtvrtiny uživatelů internetu jsou na síti denně nebo skoro denně. Jde-li o čas strávený on-line, 28 % osob ve věku 16 let a více vypovědělo, že ve druhém čtvrtletí 2015 strávilo na internetu za soukromým účelem 1 až 5 hodin týdně. Další pětina se na internetu pohybuje 5 až 10 hodin týdně.

Zdroj: ČSÚ
Úvodní foto: © goodluz - Fotolia.com

Komentáře