ČSÚ: Prodej ICT zařízení v červenci rostl o 9 %

Maloobchodní tržby v ČR nejvíce ovlivnil prodej zboží přes internet a zásilkovou službu. Tržby za prodej počítačového a komunikačního zařízení rostly mezi ostatními nejrychleji.

ČSÚ: Prodej ICT zařízení v červenci rostl o 9 %Tržby v českém maloobchodě včetně motoristického segmentu se po očištění o sezónní vlivy zvýšily v červenci reálně meziměsíčně o 0,7 %.

Stejného růstu dosáhl obrat meziročně očištěný o vliv počtu pracovních dní. Bez očištění tržby vzrostly meziročně o 4,0 %.

Výsledky byly ovlivněny o dva dny vyšším počtem pracovních dní v červenci 2013 oproti stejnému měsíci předchozího roku.

Zvýšení tržeb v maloobchodě nejvíce ovlivnil růst prodeje zboží přes internet či prostřednictvím zásilkové služby o 25,8 %.

Ve specializovaných prodejnách se zvýšily tržby za prodej počítačového a komunikačního zařízení o 9,0 %, výrobků pro kulturu, sport a rekreaci o 3,3 %, farmaceutického, zdravotnického a kosmetického zboží o 3,1 % a oděvů a obuvi o 0,9 %.

Cenový deflátor (CZ-NACE 47) ke stejnému období předcházejícího roku (bez vlivu DPH) činil 100,4 %. V sortimentu počítačového a komunikačního zařízení pokračovalo snižování cen nejvýrazněji.

Slovenský trh ICT hlásí dvouciferný růst

Podle dat Štatistického úradu SR tržby ve slovenském maloobchodě v červenci meziměsíčně rostly o 0,7 %. Ve velkoobchodě naopak klesly o 1,4 %.

V informačních a komunikačních činnostech maloobchodní tržby v červnu meziměsíčně rostly o 3,9 %.

Meziročně došlo k růstu maloobchodních tržeb o 1,9 %, přitom velkoobchod rostl o 5,4 %.

ICT tržby rostly v červnu meziročně o 11,5 %. Celkový růst ovlivnily vyšší tržby v počítačovém programování o 37,3%, informačních službách o 13,2 % a v telekomunikacích o 4,7%. V ostatních činnostech se tržby snížily, z toho v nakladatelských činnostech o 36,8 %.

Zdroj: ČSÚ, ŠÚSR
Úvodní foto: © vilisov - Fotolia.com

Komentáře