ČSÚ: Necelá třetina českých podniků již využívá vysokorychlostní mobilní připojení

Vysokorychlostní internet je v českých podnicích standardem, mění se však podíly způsobů, jak se firmy připojují.

ČSÚ: Necelá třetina českých podniků již využívá vysokorychlostní mobilní připojeníPodle šetření Českého statistického úřadu (ČSÚ) je pro české podniky samozřejmostí mít vysokorychlostní internetové připojení. Nějakou jeho formu využívá 95 % z nich.

Samotné připojení je naprostý standardem již minimálně deset let. V roce 2003 bylo k internetu připojeno 90 % českých podniků a do ledna letošního roku tento podíl vyšplhal na 96 %.

Vyplývá to ze studie Informační a komunikační technologie v podnikatelském sektoru za rok 2013, z níž jsme včera přinesli informace i firemních sítích.

Obr. 1 - Počet podniků vybavených vysokorychlostním připojením

Nejrozšířenější formou připojení je ADSL, které využívá 66 % podniků. Přes polovinu (51 %) se připojuje prostřednictvím Wi-Fi, 13 % má pronajatý okruh od telekomunikačního operátora a 12 % využívá optický kabel. Necelých 29 % podniků disponuje vysokorychlostním připojení přes mobilní sítě.

Obr. 2 - Typ připojení využívaného českými podniky k lednu 2013

Nejčastější rychlostí připojení rozmezí 2 – 9,9 Mb/s, kterým se připojuje 44 % českých podniků. Přes čtvrtinu (28 %) disponuje rychlostí 10 – 29,9 Mb/s a 9% podíl mají firmy s rychlostmi 30 – 99,9 Mb/s, resp. 100+ Mb/s.

Nejčastějším využitím internetového připojení je přístup k bankovním a finančním službám. Takto je využívá 92 % respondentů. Třetina podniků používá internet ke komunikaci a 19 % ke školení svých zaměstnanců.

Zdroj: ČSÚ

Úvodní foto: © alehdats - Fotolia.com

Komentáře