ČSÚ: ERP používá sotva čtvrtina českých podniků

Více než polovina tuzemských podniků sdílí v rámci firmy data o objednávkách pro potřeby různých oddělení. Pokročilejší ERP aplikací je však vybavena jen necelá čtvrtina.

ČSÚ: ERP používá sotva čtvrtina českých podnikůStudie Informační a komunikační technologie v podnikatelském sektoru za rok 2013, kterou vydal Český statistický úřad (ČSÚ), přinesla údaje o využívání možností integrace vnitropodnikových procesů v českých podnicích.

Nějakou formu automatizovaného sdílení dat o objednávkách používá 51 % tuzemských podniků, přičemž platí, že u větších podniků je přítomnost takového systémů podstatně častější. Zatímco z malých podniků (10 – 49 zaměstnanců) data o objednávkách sdílí 45 %, mezi velkými (250 zaměstnanců a více) jde o 88 %.

Nejčastěji byly informace o přijatých objednávkách současně dostupné pro potřeby účetnictví včetně fakturačního a platebního systému (45 %), informační systémy určené pro řízení skladových zásob (35 %), logistiku (28 %) a řízení produkce (9 %)

Přítomnost systému sdílení objednávek záleží kromě velikosti podniku i na jeho zaměření. Nejčastěji se tato data sdílí ve firmách z odvětví informační a komunikační činnosti (69 %), zpracovatelského průmyslu (61 %), obchodu a opravy motorových vozidel (58,5 %) a v peněžnictví a pojišťovnictví (58,5 %).

Pokročilejší systém typu ERP (enterprise resource planning) využívá necelá čtvrtina (23,5 %) českých podniků. I zde platí, že čím větší podnik, tím spíše bude takový systém využívat. Přes tři čtvrtiny (76 %) velkých podniků ERP využívá, zatímco z malých pouze necelých 16 %.

Obr. 1 – Sdílení dat o objednávkách v českých podnicích

Ze studie jsme vám v předchozích dnech publikovali články o tvorbě firemních webů, o firemních sítích, využívání internetového připojení nebo open-source softwaru v českých podnicích.

Zdroj: ČSÚ
Úvodní foto: © spiral - Fotolia.com

Komentáře