ČSÚ: Drtivá většina českých lékařů už využívá PC, chybí však komunikace s pacienty

Z údajů Českého statistického úřadu za rok 2016 je vidět, že české zdravotnictví už je téměř plně digitální. Lékaři však používají PC a internet pro interní účely a komunikaci s kolegy nebo pojišťovnami. On-line kontakt s pacienty zatím hraje jen malou roli.

ČSÚ: Drtivá většina českých lékařů už využívá PC, chybí však komunikace s pacientyZ analýzy Českého statistického úřadu (ČSÚ) vyplývá, že psací stroje byly téměř ve všech českých ordinacích nahrazeny počítači. Vlastním PC disponovalo v roce 2016 celkem 96 % českých ordinací a 92 % z nich je zároveň připojeno na internet.

Výpočetní techniku používají lékaři hlavně ke komunikaci se zdravotními pojišťovnami, s jinými zdravotnickými zařízeními nebo k předepisování eReceptů. Možnost vést zdravotnickou dokumentaci v plně elektronické podobě naopak využívá jen 8 % lékařů.

Tři pětiny lékařů stále naopak upřednostňují zápis do počítače kombinovaný s papírovým záznamem. Celkem 36 % ordinací má i své webové stránky, přičemž největší počet lékařů s vlastní internetovou prezentací je mezi gynekology a nejméně naopak mezi zubaři.

V oblasti přímé komunikace s pacienty však internet stále hraje spíše marginální roli. Možnost on-line konzultace s lékařem zatím využívají pouhá 4 % pacientů a možnost elektronického objednání na vyšetření či zákrok využívá 8 % z nich.

Zdroj: ČSÚ

Úvodní foto: Lumina Images @ Fotolia.com

Komentáře