Context: Západoveropský trh PC pokračoval ve třetím kvartálu ve stagnaci

Nárůst o 0,8 % je důsledkem růstu prodeje notebooků, který těsně vyvážil propad desktopů, stejně jako nárůst prodeje podnikových modelů vyvažujících nízkou poptávku po spotřebitelským PC.

Context: Západoveropský trh PC pokračoval ve třetím kvartálu ve stagnaciSpolečnost Context zveřejnila výsledky západoevropského trhu PC za třetí kvartál 2016, které vypovídají o pokračující stagnaci. Počet prodaných kusů se meziročně zvýšil o 0,8 % díky 3,5% růstu prodeje notebooků, zatímco prodej desktopů pokračoval v propadu, tentokrát o 5,9 %.

Context dále poukazuje na to, že trh zachránila poptávka v podnikové sféře. Zatímco prodej firemních modelů vyrostl o 3,3 %, opět díky notebookům, kterých se prodalo o 8 % více než o rok dříve, zatímco u desktopů se čísla snížila o 3 %. Zájem o hybridní zařízení s oddělitelnou klávesnici vyrostl o 227 %.

Ve spotřebitelské sféře se prodej snížil o 1,3 %, byť analytici upozorňují, že to je lepší než 2,2% pokles ve druhém kvartálu. Spotřebitelé sice koupili o 8 % více hybridních zařízení, o 9 % chromebooků a rostl i zájem o herní sestavy, ale celkově slabou poptávku tím nezvrátili. Prodej klasických tabletů se propadl o 17 %.

Pokud jde o výrobce, podle Contextu se nejvíce dařilo HP, které vykázalo 13,8% meziroční nárůst prodeje a zajistilo si tam téměř 33% tržní podíl. Dobrý kvartál za sebou mají také Asus s 9% růstem a Dell, který si podle analytiků polepšil dokonce o 27 %.

Tabulka – Výsledky vybraných západoevropských trhů

Trh

Meziroč. změna

Spojené království

1,2 %

Německo

4,8 %

Itálie

5,7 %

Španělsko

-8,2 %

Francie

-2,3 %

Nizozemsko

8,9 %

Švédsko

7,9 %

Švýcarsko

1,9 %

Portugalsko

-10,8 %

Belgie

10,6 %

Rakousko

-8,2 %

Zdroj: Context

Úvodní foto: © .shock - Fotolia.com

Komentáře