Context: Západoevropský trh tiskových zařízení ve 4. kvartálu 2018 stagnoval

Pokles o 0,1 % způsobily slabé prodeje v prosinci. V západní Evropě neustále roste poptávka po spotřebitelských tiskárnách, přičemž Context naznačuje, že některé firmy přecházejí z levnějších podnikových multifunkcí na pokročilejší spotřebitelská zařízení.

Context: Západoevropský trh tiskových zařízení ve 4. kvartálu 2018 stagnovalSpolečnost Context ve své zprávě hovoří o nepatrném snížení prodejů tiskových zařízení v západní Evropě v posledním čtvrtletí loňského roku. Pokles o 0,1 % zapříčinily slabé prodeje v prosinci během vánoční sezóny.

Context uvádí, že prodej spotřebitelských laserových zařízení ve sledovaném období stoupl o 8,5 %, přičemž poptávka po spotřebitelských tiskárnách neustále roste a zvyšuje svůj podíl na západoevropském trhu tiskových zařízení.

Za celý rok 2018 pak vzrostly prodeje multifunkčních tiskáren o 1,2 %, přičemž růst zaznamenala laserová i inkoustová zařízení. Gartner podotýká, že tato data naznačují, že nedošlo k výraznému posunu směrem k řízeným tiskovým službám.

Spotřebitelé si žádají cenově dostupné multifunkce

Prodej multifunkčních tiskáren meziročně vzrostl o 2,2 % – dařilo se jak laserovým (růst o 4,1 %), tak inkoustovým (o 1,7 %) multifunkcím. Na druhou stranu prodej jednoúčelových tiskových zařízení se propadl o 10,1 %.

Prodejům inkoustových multifunkcí vévodí jednobarevné tiskárny (růst o 42,2 %) zařízení formátu A3 (o 13,8 %). Mezi spotřebiteli jsou nejpopulárnější cenově dostupná zařízení do 400 eur, která tvořila 99,8 % všech prodaných multifunkcí v kategorii.

Ve čtvrtém kvartálu minulého roky ovšem rostla poptávka i po dražších inkoustových zařízeních s cenovkou mezi 500 a 600 eur, a to meziročně o úctyhodných 49,7 %.

Prodej laserových multifunkčních tiskáren ve sledovaném období vzrostl o 4,1 %. Zde vzrostla poptávka po spotřebitelských zařízeních o mimořádných 111,6 %, což bylo zapříčiněno především neustále klesající průměrnou prodejní cenou zařízení.

Například průměrná prodejní cena podnikových zařízení, která představují 72,1 % prodejů laserových multifunkcí a 89,4 % příjmů, stále roste. Výsledky dle Contextu naznačují, že firmy přecházejí z levnějších podnikových tiskáren na dražší spotřebitelská zařízení.

Bezpečnost tisku musí mít stejnou prioritu jako ostatní IT infrastruktura

Distributoři stále častěji doplňují svoji nabídku o řízené tiskové služby, až už prostřednictvím přímého či nepřímého partnerství s dodavateli nebo prostřednictvím spolupráce s výrobci,“ vysvětluje Antonio Talia z Contextu.

Výrobci podle společnosti ovšem musí rozšířit své služby pro posuzování a monitorování bezpečnost i a navázat spolupráci s tradičními poskytovateli IT zabezpečení, aby zajistili, že bezpečnost tisku bude míst stejnou prioritu jako ostatní prvky IT infrastruktury.

Tisková a digitální konvergence povede ke zvýšené poptávce po beztiskových řešeních, ovšem i přes rychlé zavádění digitálních a mobilních technologií je zřejmé, že mnoho podniků bude i nadále do určité míry závislé na tisku,“ uzavírá Talia.

Vývoj prodeje tiskových zařízení na vybraných trzích v 4Q18

Země Meziroč. vývoj prodeje Meziroč. vývoj obratu
Francie -3,4 % -7,0 %
Itálie 7,5 % 8,6 %
Německo -6,4 % -1,5 %
Nizozemsko -11,0 % -23,6 %
Polsko -4,4 % 5,7 %
Rakousko -36,2 % -16,5 %
Spojené království 23,5 % 7,3 %
Španělsko -9,4 % -5,2 %
Švýcarsko 7,5 % 0,2 %

Zdroj: Context

Úvodní foto: © pab_map - Fotolia.com

Komentáře