Context: Západoevropský trh tiskových zařízení stagnuje

Multifunkce přebírají vládu. Jejich prodej vyrostl čtyřnásobně oproti celkovému trhu a tvořily již 60 % všech tiskových zařízení prodaných během druhého kvartálu v západní Evropě.

Context: Západoevropský trh tiskových zařízení stagnujeProdej tiskových zařízení v regionu západní Evropy se ve druhém čtvrtletí 2015 zvýšil meziročně o 1 %. Údaje přinesla společnost Context, podle níž trh za svůj mírný růst vděčí multifunkcím. Jejich prodej vyrostl meziročně o 4 % a tvořily 60 % všech tiskových zařízení prodaných v regionu.

Přechod k multifunkcím je vidět na příkladu laserových zařízení. Zatímco prodej laserových tiskáren ve druhém kvartálu poklesl 10 %, laserových multifunkcí se naopak prodalo o 6 % více.

Tržby z laserových multifunkcí se přesto snížily o 6 % vlivem klesajících průměrných prodejních cen – například průměrná cena barevného zařízení v regionu meziročně poklesla ze 739 eur na 635 eur v důsledku silné konkurence v tomto konkrétním segmentu.

Context dodává, že prodej dražších barevných laserových multifunkcí formátu A3 meziročně poklesl, ale prodej modelů do 1 499 eur naopak vyrostl o 22 %. Samsung je v tomto segmentu lídrem trhu se 37% podílem; následují Xerox se 29% podílem a Oki se 17% podílem.

Za celkovou stagnací západoevropského trhu se skrývají výrazné rozdíly mezi jednotlivými státy. Například ve Španělsku trh tiskových zařízení vyrostl o 19 %, v Německu jen o 1 % a ve Spojeném království naopak poklesl o 4 %.

Meziroční změna výsledky prodeje v jednotlivých státech (2Q15)

Zdroj: Context
Úvodní foto: © pab_map - Fotolia.com

Komentáře