Context: Západoevropský trh PC vyrostl v prvních 11 měsících roku 2014 o 15,6 %

Ukončení podpory Windows XP způsobilo růst v první polovině roku, ve druhé převzaly otěže levné notebooky s Windows with Bing.

Context: Západoevropský trh PC vyrostl v prvních 11 měsících roku 2014 o 15,6 %Společnost Context zveřejnila výsledky západoevropského trhu PC za prvních jedenáct měsíců roku 2014. V období od ledna do listopadu trh dosáhl meziročního růstu o 15,6 %. Nejrychleji rostl ve třetím kvartálu, konkrétně o 21,7 %, v prvních dvou měsících posledního čtvrtletí pak o 16,9 %.

Podle Contextu je dvouciferný růst překvapivý a stát za ním má zejména ukončení podpory Windows XP v první polovině roku. To posílilo nákupy nových PC zejména pak desktopů v podnikové sféře. Například ve druhém kvartálu vyrostl prodej komerčních PC o 29,8 %.

Ve druhé polovině roku se růst trhu zpomalil, ale otěže převzala spotřebitelská PC. I to Context spojuje s ukončením podpory Windows XP, ale i s nižší poptávkou po tabletech a uvedením edice Windows 8.1 with Bing, která umožnila výrobcům zaplavit trh levnými notebooky.

Například v říjnu a listopadu dosáhl růst spotřebitelských notebooků 16,6 %, přičemž zařízení v cenové kategorii pod 250 dolarů tvořila 28 % celkového počtu. V loni to bylo jen 8 %.

Kde se naopak nedařilo, byl segment tabletů. Růst v této oblasti za období od ledna do listopadu dosáhl nízkých 1,8 %, ovšem ve třetím kvartálu se prodej propadl o 9,3 % a za první dva měsíce čtvrtého kvartálu o 6,5 %.

Velké dispeje silně rostly, tiskárny stagnovaly

Context zběžně zmínil I další produktové kategorie. Například monitory dosáhly v úvodních jedenácti měsících letošního roku v západní Evropě růstu o 10 % díky širší nabídce a lepším rozlišením včetně 4K.

Velkoformátové displeje vyrostly v říjnu a listopadu meziročně o 43 % díky poptávce po monitorech o úhlopříčce 55” a více nebo displejům pro komerční instalace.

V segmentu tisku byly výsledky stejné jako v roce 2013. Mírně rostly multifunkce inkoustové (1 %) i laserové (3 %), zatímco tiskárny (monofunkce) klesaly.

Meziroční růst jednotlivých trhů za období leden – listopad 2014

  • Německo: 17,6 %

  • Spojené království: 10,7 %

  • Itálie: 14,6 %

  • Francie: 14,2 %

  • Španělsko: 27,0 %

  • Švédsko: 11,2 %

  • Dánsko: 9,0 %

  • Rakousko: 24,2 %

  • Švýcarsko: -0,6 %

Zdroj: Context
Úvodní foto: © Yuri Arcurs - Fotolia.com

Komentáře