Context: Západoevropský trh PC v roce 2019 opět požene vzhůru podnikový sektor

Trh PC v západní Evropě navázal na trendy z minulého roku. Podnikový segment v lednu 2019 zaznamenal růst o 5 %, ovšem jeho úspěch vymazal spotřebitelský segment, jenž vykázal 5% pokles. Nejúspěšnější kategorií v obou segmentech jsou ultratenké notebooky.

Context: Západoevropský trh PC v roce 2019 opět požene vzhůru podnikový sektorSpolečnost Context ve své zprávě uvádí, že trendy projevující se na západoevropském trhu PC v roce 2018 se překlopily i do prvních týdnů tohoto roku. Slabší prodej spotřebitelských zařízení kompenzuje solidní poptávka ze strany podniků.

Podnikový segment se raduje...

Prodej podnikových zařízení vykázal v lednu 5% meziroční růst. Prodeje stolních PC sice klesly o mírné 1 %, rostla však poptávka po ostatních kategoriích, ať už jde o pracovní stanice (růst o 3 %), notebooky (8 %) či přenosné pracovní stanice (16 %).

Nejzajímavější kategorií byly podle Contextu ultratenké notebooky, které stály za výrazným růstem prodejů v segmentu přenosných zařízení a v současné době drží 22% podíl na trhu s komerčními notebooky.

... spotřebitelský už tolik ne

Prodej spotřebitelských PC v lednu poklesl o 5 %. Segment tak navázal na poklesy z minulého roku. Přestože se dařilo ultratenkým notebookům a chromebookům, jejich růst nebyl dost silný na to, aby zvrátil celkový negativní trend.

Context očekává, že v tomto roce bude dál stoupat poptávka v podnikovém segmentu, především vlivem pokračujícího obnovovacího cyklu, vylepšováním zabezpečení a zaváděním moderních řešeních na pracovišti.

Společnost ovšem dodává, že v první polovině roku 2019 se projeví dopady omezení dodávek procesorů od Intelu. Rozsah výpadku se však bude v jednotlivých zemích lišit.

Tabulka – Meziroční vývoj prodeje PC na vybraných trzích

Země Podniková PC Spotřebitelská PC
Dánsko 20,5 % -21,2 %
Francie -1,9 % -2,4 %
Německo 2,4 % -13,2 %
Nizozemsko -4,7 % 11,8 %
Polsko 8,4 % 1,3 %
Spojené království 11,8 % -27,2 %
Španělsko -3,5 % -2,4 %
Švédsko 26,0 % 1,0 %
Švýcarsko -7,9 % 9,9 %

Zdroj: Context

Úvodní foto: © Saklakova - Fotolia.com

Komentáře