Context: Výsledky prodeje IT distributorů v ČR vyrostly v prvním kvartálu o 22,3 %

Analytici z Contextu zveřejnili výsledky západoevropského trhu IT za první kvartál, resp. čísla ukazující výsledky prodeje od distributorů směrem do prodejních kanálů. Zatímco průměrný růst činil 4,1 %, českému trhu se dařilo velmi dobře a vyrostl o více než 22 %.

Context: Výsledky prodeje IT distributorů v ČR vyrostly v prvním kvartálu o 22,3 %Společnost Context zveřejnila výsledky západoevropského trhu IT, resp. západoevropské IT distribuce za první kvartál roku 2015. Celkový růst prodeje o 4,1 % představuje v meziročním srovnání zpomalení tempa o téměř polovinu.

K mírnému meziročnímu poklesu došlo na velkých trzích v Německu (- 2,9 %), Spojeném království (- 1,6 %) nebo Polsku (- 1,7 %). V jiných zemích se trhu naopak dařilo velmi dobře, například v Dánsku (růst o 20,6 %), Švédsku (25,9 %) nebo v České republice (22,3 %).

Podobně diverzní byly meziroční výsledky prodeje v jednotlivých segmentech. Nedařilo se prodeji desktopů (- 4 %), softwaru (- 7 %) nebo tiskových periferií (- 2 %), silného růstu naopak dosáhla například kategorie datacentra, sítě a bezpečnost, a to o 14 %.

Tablety klesaly, PC rostla

V prvním kvartálu se nedařilo tabletům, kterých se prodalo o 17,7 % méně než o rok dříve. Podepsaly se na tom zejména dvouciferné propady výsledků v Německu, Francii a Itálii. O přibližně 20 % se propadl prodej zařízení jak s Androidem, tak s iOS. Prodej tabletů s Windows se naopak více než zdvojnásobil, ale jejich celkový podíl zůstává nízký.

Prodej PC vyrostl o 13,8 %, zejména díky notebookům a do nich zahrnutých zařízení typu 2 v 1. Prodej notebooků vyrostl o 23,2 %, čemuž distribuce vděčí především levným spotřebitelským zařízením. Prodej notebooků podnikové třídy vyrostl „jen“ o 7 %.

Prodej v segmentu displejů vyrostl o 12 %, a to zejména díky růstu prodeje velkoformátových displejů (23 %) a televizí (39 %).

Microsoft a IBM si pohoršily, Lenovo dál kvete

Mezi výrobci se příliš nedařilo HP, které trpělo poklesem prodeje desktopů a zaznamenalo meziročního snížení růstu z 6 % na 1 %.

Lenovo naopak přežilo celkové zpomalení trhu velmi dobře a jeho růst jen mírně zpomalil z loňských 45 % na 37 %. Společnost za to vděčí silnému prodeji notebooků a mobilních zařízení.

Výsledky Microsoftu meziročně poklesly o 4 %, ale přesto si udržel 4% podíl na celkových tržbách IT distribuce, a to zejména díky prodeji tabletů, který meziročně vystřelil o 267 %.

Růst Applu zpomalil z loňských 37 % na 18 % vlivem malé poptávky po tabletech, ale jeho podíl na celkových tržbách se přesto zvýšil z 11 % na 12 %.

IBM zaznamenalo 14% meziroční pokles výsledků, a to především kvůli propadu prodeje serverů.

Podle našich ukazatelů by měl růst ve druhém kvartálu zůstat stabilní. Vzhledem k tomu, jak velká část distribuce stále stojí na příjmech z PC, však může dojít k tomu, že snižení poptávky v tomto sektoru před uvedením Windows 10 způsobí pokles celkových výsledků a růst zpomalí,“ uvedl Jeremy Davies, CEO Contextu.

Zdroj: Context
Úvodní foto: © Franck Boston - Fotolia.com

Komentáře