Context: Trh OEM tonerů v západní Evropě vyrostl o 2 %

Rostoucí ceny překonaly pokles prodeje a vedly k celkovému růstu. Trh kompatibilních tonerů naopak klesal.

Context: Trh OEM tonerů v západní Evropě vyrostl o 2 %Podle zprávy společnosti Context dosáhl západoevropský trh OEM tonerů v prvních 22 týdnech roku 2014 meziročního růstu o 2 %. Pozitivní vývoj byl způsoben 5% nárůstem průměrných prodejních cen této kategorie spotřebního materiálu, což vyvýžilo 3% pokles počtu prodaných jednotek.

Hůře na tom byl segment kompatibilních tonerů, kde průměrné prodejní ceny poklesly o 9 %.

Po poklesu během recese se vzpamatovává prodej OEM tonerů ve Španělsku, Itálii nebo Německu, což pomohlo zvednou výsledky určitých výrobců. Jako příklad lze uvést Xerox, který zaznamenal nejvyšší meziroční nárůst prodeje, konkrétně o 32 %, stejně jako významný nárůst tržeb,“ uvedla analytička Contextu Zivile Brazdziunaiteová.

Nedařilo se však všem – například HP zaznamenalo ve sledovaném období 7% pokles prodaných jednotek a 3% pokles tržeb. Podobné výsledky společnost očekává i po zbytek roku.

Navzdory tomu si HP udrželo 46% podíl na západoevropském trhu OEM tonerů, daleko před druhým Samsungem (17 %) a třetími Lexmarkem a Brotherem (oba 8 %).

Nejvyššího růstu dosáhl trh ve Španělsku, kde měl meziročně o 32 % lepší výsledky. Ve Francii rostl o 7 % a ve Spojeném království o 6 %. Naopak v Itálii a Německu poklesl o 2 %, resp. 9 %.

Zdroj: Context

Úvodní foto: © krabata - Fotolia.com

Komentáře