Context: Prodej PC v západní Evropě poklesl o 9 %, ceny však rostly

Zatímco prodej poklesl téměř o desetinu, tržby výrobců zůstaly díky rostoucím průměrným cenám takřka na loňské úrovni. Context poukazuje na růst některých segmentů včetně nových mobilních hybridů.

Context: Prodej PC v západní Evropě poklesl o 9 %, ceny však rostlyZápadoevropský trh PC vykázal podle analytiků ze společnosti Context v prvním kvartálu 2016 meziroční pokles prodeje o 9 %. Zhoršení výsledků Context přisuzuje především silnému prodeji v prvním kvartálu 2015, kdy trh díky levným Windows with Bing rostl o 14 %.

Podíl tohoto zlevněného systému na západoevropském trhu dosahoval v loňském prvním kvartálu 17 %, zatímco letos to bylo jen 0,4 %. Notebooky i z tohoto důvodu dopadly v meziročním srovnání hůře než desktopy, když se jejich prodej snížil o 10 %, zatímco u stolních PC to bylo „jen“ o 7 %.

První kvartál 2016 byl pro západoevropskou distribuci náročný. Meziroční výsledky byly ovlivněny silnými výsledky z loňského roku v kombinaci se špatnými podmínkami v některých segmentech. Na druhou stranu, ceny PC byly vyšší než o rok dříve a některé oblasti vykázaly meziroční růst, mimo jiných i nové hybridní mobilní počítače,“ uvedl analytička Contextu Marie-Christine Pygottová.

Pokud jde o konkrétní čísla, průměrná prodejní cena PC v západní Evropě vyrostla meziročně o 8 % na 506 €, především vlivem absence levných Windows s Bingem, zájmem o nová zařízení s Windows 10 a potřebou zvýšit ceny kvůli slabému euru. Prodej PC v prvním kvartálu spadl o 9 %, ale tržby výrobců se snížily jen o 1 %.

Výsledky trhu PC na jednotlivých trzích regionu

Zdroj: Context
Úvodní foto: © .shock - Fotolia.com

Komentáře