Context: Prodej IP kamer v ČR vyrostl v roce 2014 o 18 %, na Slovensku o 126 %

Evropský trh je podle analýzy Contextu na vzestupu. V příštích letech budeme svědky nahrazování starých CCTV systémů moderními řešeními.

Context: Prodej IP kamer v ČR vyrostl v roce 2014 o 18 %, na Slovensku o 126 %Společnost Context zveřejnila analýzu vývoje evropských trhů IP kamer v letech 2013 a 2014, podle které je tento segment v posledních letech na vzestupu a čeká jej slibná budoucnost.

V roce 2013 například došlo k celkovému meziročnímu nárůstu prodaných jednotek o 34 % a jejich hodnota vyrostla o 26 %.

V loňském roce došlo ke zpomalení, když počet prodaných kusů rostl o podstatně mírnějších 6 % a tržby dodavatelů poklesly o 3 % vzhledem ke snížení cen.

Podle Contextu se však segmentu IP kamer rýsuje slibná budoucnost, v níž budou nahrazovat starší CCTV systémy a zároveň expandovat mimo oblast bezpečnosti.

Přijdou další akvizice

Segment IP kamer a chytrých domácností zažil v loňském roce několik zásadních okamžiků, jakým byla půlmiliardová akvizice DropCamu společností Nest spadající pod Google,“ uvedl Gurvan Meyer, analytik Contextu.

Plán Canonu na koupi Axis Communications za 2,8 miliardy dolarů pak představuje další krok, který dovede IP kamery za hranice oboru bezpečnosti. V roce 2015 očekáváme další fúze, při kterých budou menší, specializované firmy pohlceny giganty, kteří budou tímto způsobem expandovat do segmentu,“ dodal Meyer.

Rekordní Slovensko

Největším trhem v evropském regionu byla v roce 2014 Francie s 18 % podílem, následovaná Itálií se 14 % a Spojeným královstvím a Ruskem, které měly po 12 %. Mezi jednotlivými národními trhy obecně panovaly velké rozdíly.

Z hlediska tržeb na tom bylo nejhůře Rusko, kde trh poklesl o 27 %. Na opačné straně stálo Turecko, kde došlo k nebývalém 870% nárůstu. Slovenský trh vyrostl o 119 %, český „jen“ o 6 %.

Z hlediska počtu prodaných jednotek pak Slovensko se 129% nárůstem stanovilo rekord regionu pro loňský rok. V ČR prodej vyrostl o 18 %.

Největším dodavatelem v evropském regionu byl D-Link, jehož podíl rok od roku stoupá a v loni dosahoval 68 % všech prodaných jednotek. Na druhém místě skončilo Axis s 12% podílem a první trojici uzavřel Trendnet s 5 %.

Z hlediska podílu na tržbách pak měly D-Link a Axis prakticky totožný 40% podíl. Trendnet byl s obrovským odstupem třetí s 3,5% podílem.

Zdroj: ContextKomentáře