Context: Podíl PC s Windows 10 v průběhu čtvrtého kvartálu opět vyrostl

Nové Windows 10 byly půlce listopadu předinstalovány ve 43 % nových spotřebitelských zařízeních a v 17 % podnikových zařízeních. Předchozí verze na tom byly za stejnou dobu od uvedení dvojnásobně lépe.

Context: Podíl PC s Windows 10 v průběhu čtvrtého kvartálu opět vyrostlPodle údajů společnosti Context se v průběhu čtvrtého kvartálu 2016 opět zrychlil prodej PC s předinstalovaným systémem Windows 10. Context své závěry staví na datech ze západoevropské distribuce, přičemž uvádí, že za první dva listopadové týdny prošlo touto distribucí 346 tisíc PC s novým systémem.

Podíl PC s „desítkami“ podle Contextu dosahoval 67 % u edice Home a 25 % u edice Pro (včetně verze s downgradem na Windows 7). V říjnu přitom tyto podíly tvořily 43 %, resp 17 %. Naprostou většinu PC s edicí Windows 10 Home tvořily notebooky (93 %), přičemž necelá šestina z nich byla konvertibilní nebo měla oddělitelnou klávesnici.

Desítky stále zaostávají za svými předchůdci

Na přechodu na Windows 10 se podle Contextu podílejí zejména společnosti HP, Lenovo, Asus a Acer v segmentu spotřebitelských zařízení, a HP, Lenovo a Fujitsu v segmentu podnikových počítačů.

Podíly „desítek“ však stále zaostávají za úrovní, které dosahovaly starší verze systému. Windows Vista byly za stejnou dobu od uvedení předinstalovány v 88 % nových spotřebitelských PC, Windows 7 držely 86% podíl a Windows 8 dokonce 90% podíl.

Za pomalým nástupem nového systému stojí velké skladové zásoby starších PC společně s pozdním uvolněním systému výrobcům a jeho dostupnosti formou bezplatného upgradu,“ vysvětlila analytička Contextu Marie-Christine Pygottová.

Zdroj: Context

Úvodní foto: Microsoft

Komentáře