Context: Počítače s Windows 10 v evropské distribuci? Jen po kapkách

Nová politika Microsoftu ohledně šíření jeho operačního systému je znát. V týdnech okolo uvedení Windows 10 se do západoevropské IT distribuce dostávalo jen přibližně 150 počítačů s předinstalovaným systémem týdně.

Context: Počítače s Windows 10 v evropské distribuci? Jen po kapkáchSpolečnost Context přinesla údaje o prodeji PC s předinstalovanými Windows 10 do západoevropské distribuce. Vzhledem k politice Microsoftu týkající se uvolnění systému pro OEM výrobce zatím PC s „desítkami“ do distribuce netečou, nýbrž stěží kapou – týdenní objem dosahoval v prvních týdnech po spuštění systému jen přibližně 150 jednotek.

Důvodem je Microsoftem naplánované rozfázování šíření nového systému. Oproti dřívějším verzím systému, kdy OEM výrobci dostali systém s dostatečným předstihem, došlo ke znatelném zpoždění. Velkou roli hraje i možnost bezplatného upgradu pro stávající uživatele starších verzí systému. Příliv vyššího počtu zařízení s Windows 10 se proto očekává až v posledním kvartálu letošního roku.

Pro srovnání – systém Windows Vista byl týden po svém uvedení v roce 2007 předinstalovaný v 57 % PC prodaných do distribuce. Windows 7 v roce 2009 dosáhly 61% podílu a Windows 8 v roce 2012 držely týden po uvedení 58% podíl. 

Tyto údaje platí pro spotřebitelské verze Windows Home, přičemž u podnikových verzí Windows Business bylo tempo podstatně pozvolnější. Přesto – verze Windows 7 Business dosahovala týden po svém uvedení 10% podílu.

Graf – Podíl předinstalovaných Windows v prvních týdnech po uvedení

Zleva: týden před uvedením, v týden uvedení, týden po uvedení, dva týdny po uvedení

Zdroj: Context

Úvodní foto: © maxoido - Fotolia.com

Komentáře