Context: Digitální transformace hraje IT distributorům do karet

Context uvádí, že IT distribuce v regionu EMEA v roce 2018 vyrostla o 6,7 %. Podle prognózy by sice mělo ve druhém čtvrtletí 2019 dojít ke zpomalení, celkově by však odvětví mělo letos růst o 3 až 6 %. Pozitivní vliv digitální transformace přebije propad způsobený brexitem.

Context: Digitální transformace hraje IT distributorům do karetSpolečnost Context ve své nejnovější prognóze odhaduje, že IT distribuce má před sebou další rok plný růstu. V roce 2018 odvětví zaznamenalo silný růst, který by podle odborníků letos neměly významně zvrátit ani makroekonomické nejistoty včetně brexitu.

Context uvádí, že IT distribuce vloni vzrostla o 6,7 %, přičemž mezičtvrtletní růst se v posledním kvartálu zvýšil na 9,1 %. Růst se sice podle prognózy ve druhém čtvrtletí 2019 zpomalí, ale za celý rok by měl dosáhnout 3-6 %.

Za poklesem růstu podle Contextu měla stát snížená poptávka států Evropské unie a následky vystoupení Velké Británie z EU. Poptávka by měla klesnout například ve Francii či ve Španělsku.

Velkou příležitostí je digitální transformace

Context naznačuje, že IT distributoři by měli věnovat zvýšenou pozornost digitální transformaci. Poroste totiž poptávka po bezpečnostních řešeních, hybridním cloudu či hyperkonvergované infrastruktuře.

Prognóza navíc počítá s tím, že právě probíhající čtvrtá průmyslová revoluce nabídne další příležitostmi k růstu v oblastech jako je například umělá inteligence, internet věcí, 3D tisk či elektromobilita.

Společnost dále uvádí, že přestože se mnoho distributorů dokázalo v průběhu roku 2018 zaměřit na organický růst, i nadále pokračuje konsolidace trhu, která by v tomto roce mohla navíc ještě zesílit, a to hlavně kvůli nátlaku ze strany e-tailerů na snižování cen.

Nejsilnější evropský hráč v roce 2018? Itálie

Regionem, který vloni vykázal nejsilnější růst v oblasti IT distribuce, se podle Contextu stala Itálie. V Německu odvětví posílilo o solidních 3,8 %. U obou zemí společnost odhaduje, že si podobné tempo růstu zachovají i letos.

Prognóza ovšem upozorňuje, že celkový výsledek IT distribuce pro rok 2019 by mohl negativně ovlivnit brexit; Velká Británie totiž v roce 2018 vykázala úctyhodný 8,7% meziroční růst.

Kvůli brexitu je těžké přesně odhadnout, jak si britský trh povede. Očekáváme však, že všechny evropské trhy budou pokračovat v růstu, i když některé země nenavážou na silné výsledky z minulého roku,“ vysvětluje Nick Westcott z Contextu.

Zdroj: Context
Úvodní foto: © photon_photo - Fotolia.com

Komentáře