Context: Český trh IT zaznamenal ve třetím čtvrtletí dvouciferný růst

Evropský trh IT ve třetím čtvrtletí tohoto roku posílil o 7,1 %. Dvouciferným tempem rostlo šest zemí včetně České republiky, a jen dva státy skončily v negativních číslech. Kromě trhu roste i optimismus mezi resellery.

Context: Český trh IT zaznamenal ve třetím čtvrtletí dvouciferný růstNejnovější zpráva společnosti Context uvádí, že evropský trh IT ve třetím kvartálu 2018 meziročně vzrostl o 7,1 %. Zrychlení růstu tak navazuje na podobně úspěšné první pololetí letošního roku, kdy trh posiloval meziročně o 5,4 %, resp. 4,7 %.

Celkem šest zemí ve sledovaném období podle Contextu zaznamenalo dvouciferný růst: kromě České republiky šlo o Itálii, Portugalsko, Belgii, Španělsko a Švédsko. Významně posílily i pobaltské státy, Polsko, Francie a Německo.

Zpráva podotýká, že ve třetím čtvrtletí 2018 oslabily pouze trhy ve Finsku a Norsku. To dle Contextu podtrhuje celkovou sílu trhů napříč Evropou. Společnost zároveň poukazuje na rostoucí optimismus resellerů.

Náš průzkum ChannelWatch ukázal, že 63 % resellerů vidí příštích dvanáct měsíců optimisticky,“ uvedl Adam Simon, globální ředitel Contextu. „Distributoři, kteří zvládnou reagovat na měnící se požadavky partnerů a zaměří se na služby s přidanou hodnotou budou tento optimismus jistě sdílet.“.

Růst táhly telekomunikace, na procenta zvítězily počítačové komponenty

Context informuje, že z hlediska růstu tržeb v Evropě ve třetím kvartálu vládly telekomunikace, které si meziročně připsaly o 487 milionů eur více. Pozitivní výsledek přinesl zejména silný výkon společností Huawei, Xiaomi a Nokia.

To je podle Contextu dobrá zpráva pro distribuci, která roste i přesto, že celkové prodeje začaly poprvé v tomto roce klesat. Růst podporuje zejména logistická stránka distribuce a vytváření služeb s přidanou hodnotou.

Procentuálně ale nejlepší výsledek zaznamenaly počítačové komponenty, které si připsaly meziroční nárůst o více než 10 %. Analýza uvádí, že zásadní podíl na tomto výsledku měly procesory od RAM paměti.

Kategorie ostatního softwaru a licencí posílila díky produktům od VMwaru, Microsoftu, EMC, Symanteku a RedHatu, jež si všechny připsaly růst o více než 20 milionů eur. Audio-video systémy vděčí především Applu, jenž zaznamenal silný  28% růst.

Zdroj: Context
Úvodní foto: © Corgarashu - Fotolia.com

Komentáře