Cloudflare: Novou taktikou kyberútočníků je vydírání hrozbou DDoS útoku

Ve čtvrtém kvartálu roku 2020 se celkový počet DDoS útoků poprvé mezikvartálně snížil, stále však zůstávají výraznou hrozbou. Tři čtvrtiny pozorovaných útoků ve sledovaném období trvaly méně než hodinu.

Cloudflare: Novou taktikou kyberútočníků je vydírání hrozbou DDoS útokuSpolečnost Cloudflare upozorňuje, že podle jejího reportu zaměřeného na útoky DDoS ze čtvrtého kvartálu roku 2020 došlo v tomto období poprvé k meziročnímu snížení čtvrtletního počtu útoků.

Zpráva nicméně zkonstatuje, že DDoS útoky stále zůstávají významnou hrozbou díky prudkému nárůstu IoT zařízení a zejména s ohledem na nové taktiky hackerů, mezi které patří například vydírání hrozbou DDoS útoku.

Cloudflare na základě dat získaných ze svých více než 200 datacenter dále zjistilo, že 73 % pozorovaných útoků trvalo méně než hodinu, což představuje nezanedbatelný pokles oproti třetímu čtvrtletí 2020, kdy takových útoků bylo 88 %.

Nejvíce aktivit evidují centra v Rumunsku, Rusku a Turecku

Společnost dále uvádí, že stále dominantní jsou vektory SYN, ACK a RST flood, zajímavý je podle ní nárůst NetBIOS útoků o neuvěřitelných 5 400 %. Zároveň podotýká, že se objevují pokusy o vydírání hrozbou DDoS útoku (Ransom DDoS) se žádostí o výkupné v bitcoinech.

Nejvyšší poměr útočných aktivit v porovnání s normálním provozem zaznamenala evropská datacentra Cloudflaru umístěná v Rumunsku, Rusku a Turecku.

DDoS útoky stále zůstávají významnou hrozbou a ohrožením pro internetovou infrastrukturu. Jejich zdánlivý pokles mezi třetím a čtvrtým čtvrtletím loňského roku byl spíše vyvolaný výrazným zvýšením s počátkem pandemie covidu-19,“ vysvětluje Michal Hebeda, sales engineer ze společnosti Zebra systems.

Graf 1 – Rozvrstvení DDoS útoků podle měsíců

Graf 1 – Rozvrstvení DDoS útoků v roce 2020Zdroj: Cloudflare

Graf 2 – Doba trvání DDoS útoku

Graf 2 – Doba trvání DDoS útoku

Zdroj: Cloudflare
Úvodní foto: © Kobes - Fotolia.com

Komentáře