Cisco: V roce 2019 nás z hlediska technologií čeká evoluce i revoluce

Rok 2019 podle prognózy společnosti Cisco přinese rozvoj již probíhajících trendů, jako jsou například umělá inteligence či virtuální a rozšířená reality. Zároveň dojde ke změnám požadavků, které podniky budou nutit k digitalizaci a rychlejšímu zavádění nových technologií.

Cisco: V roce 2019 nás z hlediska technologií čeká evoluce i revoluceSpolečnost Cisco představila šest trendů, které budou v příštím roce měnit svět a podobu moderních firem. Ty se podle očekávání v roce 2018 zaměřily na lepší využití dat, optimalizaci a správu multicloudových prostředí i zabezpečení infrastruktury.

V roce 2019 se pak podle prognózy nejspíš dočkáme zajímavě namíchané „evoluce“ – šíření a rozvoje již probíhajících trendů – a „revoluce“, kdy změny požadavků budou nutit podniky k digitalizaci a rychlejšímu zavádění nových technologií.

1) Umělá inteligence a strojové učení, kam se podíváte

Cisco uvádí, že vývoj umělé inteligence (AI) a strojového učení (ML) v posledních letech značně pokročil. Firmy tak obrátily pozornost k inovacím v oblasti AI-ML; prognóza ovšem upozorňuje, že před zavedením těchto technologií je nutné vyladit digitální prostředí.

Společnost také uvádí, že se o AI-ML začíná zajímat i veřejnost, a to především díky futuristickým novinkám jako jsou autonomní vozidla nebo humanoidní digitální roboti. Cisco ovšem dodává, že v roce 2019 bude AI dál pomáhat lidem lépe se rozhodovat místo toho, aby se rozhodovala za ně.

Jako příklad Cisco uvádí nové obchodní modely některých datově orientovaných rizikových investičních fondů, které umělou inteligenci již využívají. Využití AI poroste i v oblasti lidských zdrojů, kdy ji personalisté budou používat k efektivnějšímu vyhledávání kvalifikovaných pracovníků a jejich udržení.

2) Za hranice internetového nekonečna

Podle nejnovější studie Cisco Visual Networking Index (VNI) proteče v roce 2022 globálními IP sítěmi více dat, než celým internetem od jeho počátku do konce roku 2016. Jinými slovy, v roce 2022 vznikne větší objem datového provozu než celkem za předchozích 32 let od spuštění internetu.

Internetový provoz bude podle Ciska konzistentně narůstat a globálně se mezi lety 2017 až 2022 zvýší trojnásobně. Do roku 2022 se pak podle prognózy bude k internetu připojovat 60 % celosvětové populace.

Stoupající požadavky na připojení pak podle prognózy povede do roku 2022 ke zdvojnásobení průměrné rychlosti pevného a Wi-Fi připojení a ztrojnásobení průměrné rychlosti mobilního připojení oproti roku 2017.

Cisco také uvádí, že kromě lidí se k internetu budou ve velké míře připojovat i chytrá zařízení internetu věcí (IoT). Poroste využití senzorů například na parkovištích chytrých měst ke snížení dopadů automobilové dopravy na životní prostředí.

3) Od Ultra-HD po živé video a virtuální realitu

Cisco odhaduje, že do roku 2022 bude 82 % veškerého provozu v IP sítích tvořit video. Zpráva předpovídá, že objem živých video přenosů vzroste v letech 2017 až 2022 patnáctinásobně a bude tvořit 17 % veškerých přenosů videodat na internetu.

Podle Ciska v následujících pěti letech poroste i obliba virtuální (VR) a rozšířené (AR) reality, kdy objem dat souvisejících s VR a AR vzroste pětinásobně.

Cisco předpovídá, že v příštím roce se s VR aplikacemi budeme častěji setkávat v podnikovém prostředí, od předváděcích akcí a virtuálních „projížděk“ po zkoumání produktů a nemovitostí online.

4) Více mobilního připojení, více 5G

Studie Cisco VNI odhaduje, že do roku 2022 bude 22 % globálního internetového provozu přicházet z mobilních sítí (oproti 12 % v roce 2017). V roce 2022 budou zhruba 3 % všech mobilních zařízení podporovat připojení 5G, přičemž na 5G bude podle Ciska připadat téměř 12 % celosvětového mobilního datového provozu.

Prognóza zároveň uvádí, že mobilní operátoři již spouští zkušební sítě 5G. Rozsáhlejší sítě 5G se však podle odborníků začnou objevovat v roce 2020, až se vyjasní frekvenční spektrum, standardy, životaschopné obchodní plány a další provozní záležitosti.

5) Blockchain i pro dobrou věc

Cisco uvádí, že blockchain bude pronikat do oblastí jako řízení dodavatelského řetězce, sítě, digitální identita nebo devizové obchody. Do konce roku 2019 by pak měly všichni významní poskytovatelé cloudových služeb nasadit blockchain komerčně.

Společnost se domnívá, že tato technologie se v příštích několika letech stane důležitým prvkem většiny nabízených řešení s umělou inteligencí i internetu věcí. Zajímavé bude však využití blockchainu mimo podnikovou sféru.

Blockchain podle Ciska totiž najde uplatnění i například při ověřování, že nerostné suroviny v produktech nepochází z eticky problematických zdrojů, při boji proti obchodování s dětmi nebo při prodeji a nákupu elektrické energie v nezávislých mikrosítích.

6) Síť jako základ pro nové aplikace

Podle prognózy Ciska se v průběhu příštího roku bude stále více podniků muset zabývat transformací sítě, aby dokázaly i nadále poskytovat svým zákazníkům špičkovou kvalitu služeb. Dnešní sítě totiž podle společnosti nejsou stavěné na vývoj nároků podniků a uživatelů v příštích letech.

Cisco uvádí, že zátěž základní infrastruktury pro všechny zmiňované trendy – 5G, virtuální realitou, internetem věcí i umělou inteligencí – neustále stoupá. V roce 2020 by se podle Ciska měl každou hodinu k internetu připojovat milion nových zařízení.

Firma proto upozorňuje, že jak bude stoupat počet zařízení, požadavků na rychlost připojení a množství bezpečnostních hrozeb, ruční správa sítě začne být nepraktická.

Podle Ciska bude nutné sloučit nezávislé sítě do jediné multi-doménové architektury, která bude muset být vysoce automatizovaná, schopná se učit a sama opravovat a bude muset být od základu postavená na bezpečnosti.

Zdroj: Cisco
Úvodní foto: © atanas.dk - Fotolia.com

Komentáře