Cisco: Počítačová síť čtvrtiny českých firem neumožňuje plnohodnotnou práci na dálku

Cisco zjistilo, že i přes veškerá opatření nedovoluje nastavení a zabezpečení sítě 24 % firem zajistit zaměstnancům možnost plnohodnotně pracovat na dálku.

Cisco: Počítačová síť čtvrtiny českých firem neumožňuje plnohodnotnou práci na dálkuSpolečnost Cisco ve svém průzkumu odhalila, že firemní bezdrátové sítě v Česku a na Slovensku jsou poměrně moderní. Téměř 20 % firem už využívá nejpokročilejší Wi-Fi 6. generace a 77 % inovovalo svou Wi-Fi síť v posledních 3 letech.

Cisco ovšem zároveň zjistilo, že síť téměř čtvrtiny (24 %) firem neumožňuje zaměstnancům plnohodnotnou práci na dálku, která by jim v tuto chvíli pomohla lépe zvládat dopady pandemie.

Výsledky naznačují, že v rámci protipandemických opatření řada firem urychlila projekty digitální transformace a inovovala svou IT infrastrukturu. V průzkumu se tak vyjádřila více než polovina dotázaných.

V rámci inovací 37 % dotázaných podniků zavedlo nebo rozšířilo využití VPN přístupu do firemní sítě a více než čtvrtina zavedla nástroje pro spolupráci uživatelů (skupinové chaty, videohovory apod.).

Moderní způsob práce na dálku – office extend, který umožňuje pracovat z domova na firemní Wi-Fi síti včetně všech nastavení a zabezpečení, podle společnosti Cisco zaváděly hlavně nejmenší a největší firmy.

Středně velké firmy v přípravě na krizi zaspaly

U těch také průzkum ukázal, že jsou, co se týká IT infrastruktury, nejinovativnější. Svou páteřní infrastrukturu, musela proto nejčastěji posílit skupina středně velkých firem, a to ve 24 % případů.

Důvodem je podle Ciska to, že středně velké firmy investovaly do inovace svých sítí v posledních letech nejméně úsilí, a tedy nebyly na pandemii tak dobře připraveny.

Firmy ve velkém nakupovaly počítače a jiné vybavení pro domácí kanceláře svých zaměstnanců, aby jim umožnily pracovat na dálku, ale často zapomínají na to nejdůležitější. Aby také s těmito zřízeními mohli pracovat plnohodnotně,“ říká Pavel Křižanovský, technický ředitel společnosti Cisco.

Proto i nyní, rok od nástupu opatření a ve chvíli, kdy se hledají způsoby, jak donutit firmy zavádět home office, nemá tuto možnost tak velká část z nich,“ dodává.

Příležitost dělá zloděje

Cisco dále uvádí, že v rámci inovací musí organizace řešit i otázku kyberbezpečnosti. Firmy, které nemají vůbec žádné zabezpečení Wi-Fi, řeší bezpečnostní problémy daleko častěji než ostatní – 29 % z nich uvedlo, že se s těmito problémy potýkají často.

Mezi respondenty se zabezpečenou sítí to deklaruje jen 6 %.  Firmy, které nevyužívají síťové nástroje pro zabezpečení se tak podle Ciska s bezpečnostními problémy potýkají téměř pětkrát častěji.

Z našich zkušeností přitom víme, že procento firem, které reálně čelí bezpečnostním problémům, je ve skutečnosti ještě výrazně vyšší, než ukazuje průzkum.  Firmy totiž často o problému ani nevědí,“ upozorňuje Křižanovský.

Wi-Fi 6 pro bezpečnost i inovace

Jedním ze způsobů, jak vylepšit síťovou infrastrukturu a zároveň výrazně zvýšit zabezpečení Wi-Fi sítě a tedy hlavního přístupu k podnikovým datům a systémům, je podle společnosti Cisco přechod na Wi-Fi 6. generace.

Přestože WPA2 již neposkytuje nejvyšší stupeň ochrany, využívá ho stále 85 % firem. Dalším způsobem, jak se firmy chrání je VPN, kterou provozuje čtvrtina z nich. U velkých firem bodují také webová autentizace a security gateway, které využívá 51 % respektive 25 % z nich.

Nejrozšířenějším standardem je podle průzkumu 802.11ac – tedy Wi-Fi 5, využívá ji 70 % českých a slovenských firem. Více než třetina firem ale stále ještě provozuje i starší Wi-Fi 1., 2. nebo 3. generace. Nejnovější standard 802.11ax (Wi-Fi 6) pak zavedlo už téměř 20 % podniků.

Tím, že firmy stále využívají starší standardy, se nejen okrádají o byznysové benefity moderního připojení, ale snižují i svou bezpečnost nemluvě o větší složitosti správy takového IT prostředí a tedy vyšším nákladům,“ uzavírá Křižanovský.

Zdroj: Cisco
Úvodní foto: maryviolet / stock.adobe.com

Komentáře