Cisco: Největší hrozbou ve druhém čtvrtletí 2021 byl ransomware

Cisco Talos varuje, že jednou z nejčatějších slabin podnikové bezpečnosti je absence vícefaktorového ověření. Právě tohoto nedostatku často využívají hackeři a napadají organizace vyděračským softwarem.

Cisco: Největší hrozbou ve druhém čtvrtletí 2021 byl ransomwareVýzkumný tým Cisco Talos pro reakci pro reakci na bezpečnostní incidenty (CTIR) vydal svoji pravidelnou čtvrtletní zprávu o vývoji hrozeb. Z ní vyplynulo, že nejčastější hrozbou byl ve druhém čtvrtletí vyděračský software (tzv. ransomware).

Podle CTIR představoval ransomware téměř polovinu všech bezpečnostních incidentů s více než trojnásobným výskytem oproti druhé nejčastější hrozbě, kterou bylo zneužití zranitelností Microsoft Exchange Server.

Útočníci cílili na mnoho různých odvětví, včetně dopravy, energetiky, zdravotnictví, veřejné správy, telekomunikací, technologií, strojírenství, chemického průmyslu, průmyslové výroby, školství, nemovitostí a zemědělství. Již třetí čtvrtletí v řadě bylo přitom nejvíce zasažené zdravotnictví, následované veřejnou správou.

Počítačoví vyděrači podle analýzy používali v minulém čtvrtletí komerční nástroje jako Cobalt Strike, open-source nástroje jako Rubeus i prostředky běžně přítomné na zařízení oběti, například PowerShell.

Mezi další zaznamenané hrozby dle Ciska patřily útoky proti známým zranitelnostem, těžba kryptoměn a zneužití uživatelských účtů. V několika případech došlo k útokům pomocí infikovaných USB disků, což je metoda již řadu let nepříliš využívaná.

Jednou z největších slabin podnikové bezpečnosti zůstává absence vícefaktorového ověřování. CTIR často zaznamenává útoky pomocí vyděračského softwaru, kterým by bývalo bylo možné vícefaktorovým ověřováním předejít. CTIR proto apeluje na podniky a instituce, aby MFA zavedly všude, kde je to možné.

Zdroj: Cisco
Úvodní foto: James Thew @Fotolia.com

Komentáře