Check Point: V srpnu rostl počet kyberútoků na české organizace

Analýza odhalila, že k útokům na české podnikové sítě kyberzločinci nejčastěji používají kryptominery. Škodlivé soubory se do českých organizací snaží dostat hlavně přes webové stránky.

Check Point: V srpnu rostl počet kyberútoků na české organizaceSpolečnost Check Point Software Technologies odhalila, že během července klesal počet kyberútoků na české organizace a na začátku srpna se propadl až na 336 kyberútoků týdně na jednu organizaci. Srpen ovšem opět přinesl nárůst.

Celosvětový průměr se poslední dva měsíce drží kolem 500 kyberútoků týdně na jednu organizaci. Na konci minulého měsíce se však týdenní počet kyberútoků na jednu organizaci v ČR a ve světě podle dat Check Pointu vyrovnal a dosáhl hodnoty 471.

Společnost uvádí, že škodlivé soubory se do českých organizací snažily v srpnu dostat především prostřednictvím webových stránek (76 %), prostřednictvím e-mailů distribuovali útočníci 24 % škodlivých souborů.

Celosvětově je přitom situace zcela opačná – přes webové stránky bylo podle Check Pointu distribuováno jen 11 % škodlivých souborů, zatímco 89 % bylo šířeno e-maily.

Viry se nejčastěji ukrývají v souborech .exe

Škodlivé soubory distribuované v e-mailech jsou dle analýzy nejčastěji soubory s koncovkou .exe (38,9 %), na druhé místo se posunuly škodlivé soubory s koncovkou .doc (29,3 %), které zkraje roku byly zanedbatelné. Následují .rtf (14,1 %) a .xlsx (12,3 %).

Celosvětovému žebříčku Check Pointu vévodí jednoznačně formát .doc (62,7 % škodlivých souborů distribuovaných e-maily), který na druhou příčku odsunul .exe (18,9 %). Následují .xlsx (6,3 %) a .rtf (4,2 %). Naopak se propadl formát pdf.

Společnost dále uvádí, že u škodlivých souborů distribuovaných prostřednictvím webových stránek je situace v ČR jednoznačná, ale zcela jinak než na začátku roku, kdy 97,8 % takových souborů mělo koncovku .pdf. V srpnu vládl formát .doc (97,1 %).

Ve světě je situace podle expertů mnohem vyrovnanější. Celkem 37,5 % škodlivých souborů má koncovku .exe, 21,2 % .doc, 10,7 % .js, 9,1 % .dll. Pdf mělo „jen“ 6,2 % a oproti počátku roku byl tento formát kyberzločinci využíván celosvětově podstatně méně.

Pozor na kryptominery

Dopad škodlivých kódů zaměřených na krádeže dat je v České republice dlouhodobě na téměř dvojnásobku celosvětového průměru. V průběhu srpna jsme ale sledovali výrazný pokles,“ říká Tomáš Růžička, SE Team leader v Check Pointu.

Během léta podle Růžičky došlo k velkým výkyvům útoků bankovního malwaru na české organizace, přesto jsou české statistiky výrazně pod celosvětovým průměrem.

Útoky kryptominerů se ve světě drží bez větších výkyvů na hranici 4 % zasažených organizací, naopak v ČR patří kryptominery k nejoblíbenějším škodlivým kódům použitým k útokům na podnikové sítě, dopad mají na téměř 9 % českých organizací,“ dodává.

Zdroj: Check Point
Úvodní foto: © lassedesignen - Fotolia.com

Komentáře