Check Point: V lednu se průměrná česká organizace potýkala s 800 kyberútoky týdně

Analytici sledují od poloviny minulého roku výrazný nárůst kyberútoků. Například v průběhu ledna zasáhl ransomware každou osmou českou společnost. Alarmujícím tempem také globálně stoupá počet útoků na vzdělávací a výzkumné organizace.

Check Point: V lednu se průměrná česká organizace potýkala s 800 kyberútoky týdně



Společnost Check Point Software Technologies k příležitosti Dne bezpečnějšího internetu vydala komentář, v němž uvádí, že vzhledem k vývoji kyberhrozeb je téma ochrany a zabezpečení aktuálnější než kdy dřív.

Check Point připomíná například vzestup koronavirových kyberútoků, snahu o zneužití značek dopravních a technologických společností v době pandemie, nebo pružné reakce hackerů i na různé svátky, jako jsou například Vánoce nebo blížící se Valentýn.

Analytici navíc upozorňují, že od poloviny minulého roku sledují nárůst kyberútoků. V polovině ledna dokonce padla hranice 800 kyberútoků za týden v průměru na jednu českou organizaci.

Průměrný týdenní počet kybernetických útoků na jednu evropskou organizaci se přitom podle Check Pointu drží kolem hranice 500 útoků.

ČR pod palbou ransomwaru

České republice podle údajů kyberbezpečnostní společnosti začal nevídaným způsobem řádit ransomware. Po většinu roku se dopad ransomwaru pohyboval kolem 1 % českých organizací.

Ovšem od konce prosince sledují analytici Check Pointu raketový vzestup vyděračských hrozeb, v průběhu ledna zasáhl ransomware skoro 12 % českých společností.

Po celém světě také výrazně roste počet útoků na vzdělávací a výzkumné organizace. Od druhé poloviny listopadu se dle společnosti pohyboval celosvětový průměr kolem hranice 1 300 útoků týdně na jednu takovou společnost, což je skoro dvojnásobek celosvětového průměru útoků na běžné společnosti.

Ochrana před kyberútoky zkrátka vyžaduje komplexní přístup, důraz na prevenci a stále významnější roli bude hrát i umělá inteligence. Nepodceňujte rizika. Každý den by měl být dnem bezpečnějšího internetu,“ uzavřel Daniel Šafář, country manager CZR regionu ve společnosti Check Point.

Zdroj: Check Point








Úvodní foto: James Thew @Fotolia.com

Komentáře