Check Point: Počet kyberútoků na české organizace vzrostl meziročně na dvojnásobek

Každý týden se stane terčem ransomwarového útoku každá 61. organizace. Nejčastějším terčem útoků jsou přitom vzdělávací a výzkumné organizace.

Check Point: Počet kyberútoků na české organizace vzrostl meziročně na dvojnásobekCheck Point Research, výzkumný tým společnosti Check Point Software Technologies, varuje před dalším nárůstem kybernetických hrozeb a útoků po celém světě.

Počet kyberútoků na organizace podle bezpečnostních expertů vzrostl v letošním roce v porovnání s rokem předchozím o hrozivých 40 %, v České republice dokonce ještě více.

V září 2020 bylo maximem v průměru 523 útoků na jednu českou organizaci za týden, v září 2021 bylo týdenní maximum už 1057 útoků, což je více než dvojnásobný nárůst během jediného roku. Počet útoků na české organizace se dlouhodobě drží nad celosvětovým průměrem.

Nejvíce útoků směřuje na organizace v Africe, kde na jednu společnost míří v průměru 1 615 útoků za týden, což je 15% nárůst oproti roku 2020. V regionu APAC je to průměrně 1 299 útoků týdně na jednu organizaci (20% nárůst oproti roku 2020). A nejvyšší nárůst útoků, o 65 %, zaznamenala Evropa.

Kyberútoky na průmyslová odvětví

Analytici Check Pointu odhalili, že celosvětově nejvíce zasaženým sektorem jsou vzdělávací a výzkumné organizace. V průměru čelí každá vzdělávací nebo výzkumná organizace 1 468 útokům za týden, což je 60% nárůst oproti roku 2020.

Jedna vládní nebo vojenská organizace čelí průměrně 1 082 útokům za týden, což je 40% nárůst oproti roku 2020. V České republice se podle společnosti jedná dokonce o 1 225 kyberútoků.

Jedna zdravotnická organizace pak podle analýzy čelí průměrně 752 kybernetickým útokům za týden, což je 55% nárůst oproti roku 2020.

Co se ransomwarových útoků týče, Check Point informuje, že každý týden je terčem takového útoku každá 61. organizace na světě. Ransomwarové útoky na zdravotnické organizace pak meziročně vzrostly o 39 %; útokům tohoto typu čelí týdně každé 44. zdravotnické zařízení.

Společnost dodává, že největšímu počtu ransomwarových útoků čelí společnosti v regionu APAC, každý týden je tam napadena každá 34. organizace.

Zdroj: Check Point
Úvodní foto: (c) Gorodenkoff - Fotolia.com

Komentáře