Check Point: Počet kyberútoků na české firmy se pohybuje nad globálním průměrem

Drtivá většina škodlivých souborů se do českých firem snaží dostat prostřednictvím webových stránek. V celosvětovém měřítku je přitom takto šířeno jen 36 % škodlivých souborů.

Check Point: Počet kyberútoků na české firmy se pohybuje nad globálním průměremData společnosti Check Point za uplynulých šest měsíců naznačují, že na jednu českou organizaci je v průměru 530 kyberútoků za týden. Celosvětový průměr je přitom podle společnosti 491 kyberútoků týdně na jednu organizaci.

Check Point upozorňuje, že na začátku roku došlo k pozvolnému poklesu kyberútoků po celém světě, následně došlo k určité stabilizaci a v poslední době lze opět zaznamenat drobný růst.

Nejčastějším zdrojem kyberhrozeb pro české organizace za posledních 6 měsíců jsou podle společnosti Spojené státy (33 %), následuje Česká republika (22 %), Irsko (17 %), Nizozemí (8 %), Německo (7 %), Španělsko (5 %) a ostatní země (8 %).

České firmy více ohrožují webové stránky

Check Point uvádí, že škodlivé soubory se do českých firem nejčastěji snaží dostat přes webové stránky (92 %), prostřednictvím e-mailů distribuují útočníci jen 8 % škodlivých souborů. V celosvětovém měřítku je přitom přes webové stránky distribuováno jen 36 % škodlivých souborů, zatímco 64 % je šířeno e-maily.

Škodlivé soubory distribuované v e-mailech jsou nejčastěji soubory s koncovkou .exe, ale jejich podíl oproti polovině minulého roku klesl z 50 % na 35,9 %, na druhé místo se posunuly škodlivé soubory s koncovkou .xlsx (28,6 0).

Celosvětovému žebříčku vévodí také formát .exe (35,1 % škodlivých souborů distribuovaných e-maily), ale na druhé příčce je s výrazným podílem formát .xls (19,1 %). Následují .xlsx (15,3 %), .pdf (9,5 %), které při podobných útocích na české organizace podle společnosti prakticky není používané, a .rtf (6,6 %).

U škodlivých souborů distribuovaných prostřednictvím webových stránek je podle Check Pointu situace v České republice až překvapivě jednoznačná. Celkem 97,8 % takových souborů má koncovku .pdf.

Naopak ve světě je situace podle dat společnosti mnohem pestřejší. 35,9 % škodlivých souborů má koncovku .exe, 22,2 % .pdf, 18,6 % .dll, 4,8 % .swf, 3,4 % .html a následují další formáty s podílem menším než 2 %.

Pozor i na botnety

Od půlky března jsme pozorovali výrazný nárůst útoků botnetů,“ říká Tomáš Růžička, SE Team leader v Check Pointu. „Do té doby ovlivňovaly zhruba 5 % českých společností, ale během měsíce vzrostl jejich dopad na téměř 15 %. Nyní následuje pozvolný pád.“

Podle Růžičky naopak začaly lehce růst útoky kryptominerů a bankovních malwarů, které do té doby měly spíše klesající tendenci. Se vzestupem botnetů zároveň došlo i k nárůstu útoků škodlivých kódů, jejichž cílem je krást informace a data z českých společností.

Křivka sice nebyla tak strmá jako u botnetů, ale zato se růst ještě nezastavil a dopad na české společnosti je nyní dvojnásobný v porovnání s celosvětovým průměrem,“ upozorňuje Růžička.

Zdroj: CheckPoint
Úvodní foto: James Thew @Fotolia.com

Komentáře