Check Point: Nebezpečný malware Emotet utrpěl tvrdou ránu od Europolu

Europolu se ve spolupráci s dalšími agenturami podařilo převzít kontrolu nad infrastrukturou botnetu Emotet, jenž ve velké míře ovlivňoval organizace po celém světě. Jen v ČR v prosinci měl dopad na více než pětinu firem.

Check Point: Nebezpečný malware Emotet utrpěl tvrdou ránu od EuropoluSpolečnost Check Point v návaznosti na zprávu Europolu o globální operaci proti malwaru Emotet vydala komentář přibližující závažnost tohoto botnetu.

Europol tento týden oznámil, že vyšetřovatelé v rámci mezinárodní koordinované akce převzali kontrolu nad infrastrukturou Emotetu. Operace byla provedena v rámci Evropské multidisciplinární platformy v boji proti kriminálním hrozbám (EMPACT).

Check Point v této souvislosti upřesňuje, že Emotet byl dlouhodobě nejúspěšnější a nejrozšířenější malware roku 2020. Původně se přitom jednalo o bankovní trojan, jenž se postupem času vyvinul v ničivý botnet.

Data ze sítě Check Point ThreatCloud ukazují, že Emotet v průběhu loňského roku ovlivnil 19 % organizací po celém světě. V České republice byl jeho dopad ještě vyšší, například v prosinci měl dopad na více než 21 % českých společností,“ uvádí Check Point.

Nebezpečný a velice přizpůsobivý

Botnet se snažil nalákat oběti prostřednictvím phishingových e-mailů a jen v roce 2020 odeslal e-maily s více než 150 000 různými předměty a více než 100 000 různými názvy souborů. Phishingové e-maily navíc přizpůsoboval aktuálním událostem a trendům.

Svého vrcholu podle expertů dosáhl v období od srpna do října, kdy bylo v těchto phishingových kampaních detekováno každý měsíc v průměru 25 000 různých názvů souborů.

Je potřeba si uvědomit, že Emotet ovlivnil každou pátou organizaci na světě. Aktuální oznámení ukazuje důležitost globálních kybernetických skupin a spolupráce při ochraně veřejnosti před kybernetickými hrozbami,“ dodal Peter Kovalčík, regional director v Check Pointu.

Zdroj: Check Point, Europol
Úvodní foto: @ tanaonte - Fotolia.com

Komentáře