Check Point: Linuxové systémy jsou terčem kyberútoků, nejvíce cílí na finanční organizace

Nový malware využívá zranitelné frameworky TerraMaster TOS, Zend Framework a Liferay Portal. Aby se zabránilo podobným útokům, je dle expertů důležité implementovat síťová bezpečnostní řešení.

Check Point: Linuxové systémy jsou terčem kyberútoků, nejvíce cílí na finanční organizaceCheck Point Research, výzkumný tým společnosti Check Point Software Technologies, varuje před kybernetickými útoky na linuxové systémy.

Útočník podle expertů využívá zranitelnosti v systémech a snaží se vytvořit botnet pomocí nové malwarové varianty FreakOut, která umí skenovat porty, sbírat informace, odposlouchávat síť, provádět DDoS útoky nebo flooding.

Check Point upozorňuje, že ohrožené jsou linuxové systémy s produkty TerraMaster TOS (TerraMaster Operating System), Zend Framework a Liferay Portal. Zranitelné frameworky je podle společnosti nutné co nejrychleji opravit.

Zaměřeno na finanční a vládní organizace

Check Point zatím vysledoval 185 infikovaných systémů. Detekováno bylo také více než 380 útočných pokusů, kterým Check Point zabránil. Více než 27 % pokusů o útok bylo v USA.

Další útoky byly bezpečnostními experty detekovány například ve Velké Británii, Itálii, Nizozemsku a Německu. Nejčastějším terčem útoků jsou finanční a vládní organizace.

Za útoky podle zjištění stojí dlouholetý hacker, který používá několik přezdívek, například Fl0urite nebo Freak. Výzkumný tým společnosti Check Point pracuje na odhalení jeho přesné identity.

Odhalili jsme kampaň zaměřenou na konkrétní uživatele systému Linux. Za útoky stojí velmi zkušený a nebezpečný kyberzločinec, takže je nutné brát hrozbu vážně,“ říká Pavel Krejčí, security engineer v kyberbezpečnostní společnosti Check Point.

Zdroj: Check Point

Úvodní foto: (c) Gorodenkoff - Fotolia.com

Komentáře