Check Point: Kyberzločinci se stále častěji zaměřují na online nákupy

Analytici upozorňují, že počet nebezpečných nákupních webů v říjnu meziročně vyrostl o 178 %. Podvodné weby často parazitují na známých značkách.

Check Point: Kyberzločinci se stále častěji zaměřují na online nákupyCheck Point Research, výzkumný tým společnosti Check Point Software Technologies, varuje před rekordním nárůstem nebezpečných webových stránek souvisejících s online nakupováním. Kyberzločinci lákají uživatele na slevy, výprodeje a jedinečné nabídky a snaží se zneužít nákupní horečky.

Analytici od začátku října odhalili týdně v průměru více než 5 300 různých nebezpečných nákupních webů, přičemž od začátku října došlo ve srovnání s průměrem roku 2021 k nárůstu nebezpečných nákupních stránek o 178 %.

V listopadu měly tyto škodlivé webové stránky dopad týdně na v průměru 1 z 38 podnikových sítí. V říjnu ovlivnily tyto nebezpečné stránky týdně 1 ze 47 podnikových sítí, zatímco v předchozích měsících to byla jen 1 z 352 organizací týdně.

Příliš dobré, aby to byla pravda

Check Point upozorňuje, že řada stránek má i české mutace. Uživatelé jsou na stránky lákáni různými e-maily se senzačními slevami na produkty populárních značek. Řada podvodů se maskuje i za falešný web Amazon, uživatele láká e-mail s „naléhavým“ upozorněním o chybě při obnovení účtu.

Prakticky každý rok vidíme s příchodem nákupní sezóny nárůst škodlivých webových stránek souvisejících s online nakupováním. Letošní čísla ale boří rekordy. Ve srovnání s předchozími měsíci došlo k nárůstu těchto nebezpečných stránek o 178 %,“ upozorňuje Pavel Krejčí z Check Pointu.

Dávejte si pozor na různé napodobeniny známých stránek, na drobné změny v odkazech, nakupujte vždy jen ze spolehlivých zdrojů a nenechte se rozhodit nečekanými zprávami o změně hesla nebo jinými urgentními požadavky, které souvisí s vašimi účty,“ radí.

Zdroj: Check Point
Úvodní foto: © lassedesignen - Fotolia.com

Komentáře