Check Point: Každá druhá organizace hlásí během pandemie nárůst kyberútoků

Hlavní výzvou na další dva roky je podle účastníků průzkumu zabezpečení vzdálených pracovníků. Zhruba polovina organizací nevěří, že se bezpečnost vrátí k předpandemickým normám.

Check Point: Každá druhá organizace hlásí během pandemie nárůst kyberútokůSpolečnost Check Point Software Technologies ve spolupráci s Dimensional Research odhalila, že 58 % organizací zaznamenala od začátku koronavirové pandemie nárůst kybernetických útoků. Podle 39 % pak zůstal objem útoků stejný.

Polovina všech respondentů si navíc myslí, že přístup k bezpečnosti se už nevrátí k předpandemickým normám. Jen 29 % uvedlo, že v budoucnu naopak očekává návrat k předkovidovým standardům.

2020, rok změn bezpečnostních strategií

Drtivá většina (95 %) dotázaných uvedla, že se jejich strategie ve druhé polovině roku změnily, přičemž podle 67 % bylo největší změnou umožnění plošné práce na dálku. Téměř dvě pětiny (39 %) zmínily jako největší změnu bezpečnostní vzdělávání zaměstnanců.

Celkem 37 % uvedlo zlepšení zabezpečení sítě a prevenci hrozeb a stejné množství respondentů zmínilo rozšířené zabezpečení koncových bodů a mobilních zařízení. Pro 31 % bylo hlavní změnou rychlé přijetí cloudových technologií.

Pouze 27 % účastníků průzkumu v průběhu roku 2020 zrychlilo aktuální IT projekty, což podle Check Pointu ukazuje, že pro většinu znamenala pandemie neplánované přehodnocení obchodních modelů.

Home office jako bezpečnostní výzva pro 2021

Společnost uvádí, že pro 47 % respondentů bude hlavní výzvou v novém roce zabezpečení zaměstnanců pracujících na dálku, 42 % pak vidí jako klíčovou výzvu ochranu před phishingem a útoky využívajícími sociální inženýrství.

Podobné procento (41 %) dotázaných uvedlo jako výzvu zachování zabezpečeného vzdáleného přístupu a 39 % ochranu cloudových aplikací a infrastruktury.

Celkem 61 % respondentů se domnívá, že hlavní prioritou je zabezpečení práce na dálku, 59 % zařadilo mezi největší priority zabezpečení koncových bodů a mobilních zařízení a 52 % vidí jako prioritu zabezpečení veřejných cloudů a multicloudových prostředí.

Největší výzvou pro většinu organizací bude vyřešit dopad pandemie na obchodní procesy a zajistit efektivní a bezpečný chod společnosti,“ odhaduje Daniel Šafář, country manager CZR regionu v kyberbezpečnostní společnosti Check Point.

Zdroj: Check Point
Úvodní foto: © freshidea - Fotolia.com

Komentáře