Check Point: Hackeři maskují své podvody za zprávy od přepravních společností

Listopad přinesl masivní nárůst (o 440 %) phishingových e-mailů souvisejících s přepravou. Celosvětově nejvíce napodobovanou značku v přepravním phishingu je DHL, následuje Amazon.

Check Point: Hackeři maskují své podvody za zprávy od přepravních společnostíCheck Point Research, výzkumný tým společnosti Check Point, varuje před novou vlnou kyberpodvodů. Hackeři ve zvýšené míře maskují své podvody jako zprávy od přepravních společností a snaží se nachytat uživatele čekající na zásilky.

Od konce léta sledujeme celkový nárůst kyberútoků, ale také vzestup phishingových hrozeb, který souvisí s nákupní sezónou,“ říká Pavel Krejčí, security engineer v kyberbezpečnostní společnosti Check Point.

Doba koronavirová podle něj kyberzločincům ještě nahrává, roste objem online transakcí a dárky na internetu vyhledávají i méně zkušení uživatelé. Hackeři hledají cesty, jak zneužít všechny fáze nákupu, od vyhledávání dárků přes jejich nákup až po doručení a případné dotazníky spokojenosti.

Hackeři zkouší plošně rozesílat zprávy napodobující Amazon, DHL nebo Českou poštu. E-maily jako ‚Sledování zásilky‘ nebo ‚Zásilka čeká na doručení‘ mají oklamat uživatele a vylákat z něj osobní údaje, které lze následně zneužít při finančních podvodech,“ upozorňuje Krejčí.

Globální i lokální podvodné akce

Check Point v listopadu zaznamenal 440% nárůst phishingových e-mailů souvisejících s přepravou. Celosvětově nejvíce napodobovanou značku v přepravním phishingu je DHL (56 % všech phishingových e-mailů souvisejících s přepravou).

Následuje Amazon (37 %) a FedEx (7 %). Vůbec největší objem přepravního phishingu je podle společnosti v Evropě, kde je nejvíce zneužívanou značkou v těchto podvodech jednoznačně DHL (77 %).

V České republice se navíc šíří i řada lokalizovaných podvodných e-mailů napodobujících DHL nebo třeba Českou poštu. „Všichni uživatelé by měli mít alespoň obecné povědomí o hrozbách a měli by dodržovat základní bezpečnostní rady a tipy,“ dodává Krejčí.

Zdroj: Check Point
Úvodní foto: (c) Gorodenkoff - Fotolia.com

Komentáře