Check Point: ČR se dále posouvá mezi země, které čelí většímu množství kyberútoků

Výzkumný tým Check Pointu upozorňuje, že trojan Emotet dominoval, i když byl na konci ledna v důsledku mezinárodní operace odstaven. ČR je aktuálně 35. zemí na světě, jež nejčastěji čelí kybernetickým útokům.

Check Point: ČR se dále posouvá mezi země, které čelí většímu množství kyberútokůCheck Point Research, výzkumný tým společnosti Check Point Software Technologies zveřejnil Celosvětový index dopadu hrozeb. Trojan Emotet stihl napáchat další škody, než byl 27. ledna odstaven v důsledku mezinárodní policejní operace.

Během ledna měl podle analytiků dopad na 6 % organizací po celém světě a zůstal nejčastěji použitým škodlivým kódem k útokům na podnikové sítě.

Check Point vydal i žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků. Česká republika se dále posouvala mezi méně bezpečné země, o 15 míst až na 35. příčku. Slovensko se také posouvalo nežádoucím směrem, o 8 příček, přesto mu v lednu patřila až 70. pozice.

Mezinárodní policejní složky převzaly na konci ledna kontrolu nad infrastrukturou Emotetu a plánují hromadně odinstalovat Emotet z infikovaných zařízení 25. 4. 2020. Přesto byl Emotet i nadále malware s největším dopadem na světové i české organizace.

Padlého „krále“ nejspíš brzy nahradí nový

Emotet byl podle Chek Pointu poprvé odhalen v roce 2014 a byl pravidelně aktualizován a vylepšován. Ministerstvo vnitřní bezpečnosti USA odhaduje, že každý incident zahrnující Emotet stojí organizace při nápravě škod až 1 milion dolarů.

Emotet je jednou z nejničivějších variant malwaru, takže převzetí kontroly nad jeho infrastrukturou je velkým úspěchem,“ říká Peter Kovalčík, regional director, Security Engineering EE v kyberbezpečnostní společnosti Check Point.

Bohužel můžeme očekávat, že se nevyhnutelně objeví nové hrozby, které jej nahradí. Organizace proto musí používat robustní bezpečnostní systémy a preventivní řešení, aby hrozby nepronikly k uživatelům,“ doplňuje.

Zlá trojice Emotet, Dridex a Qbot v ČR

Check Point analyzoval i malware útočící na podnikové sítě v České republice. Emotet znovu ukázal, o jak nebezpečný malware se jedná. V České republice dominoval a měl dopad na čtvrtinu všech společností.

Podle analytiků kyberbezpečnostní společnosti lze očekávat, že po jeho odstavení využijí pád „krále“ ostatní škodlivé kódy a jeho místo zaplní.

Český žebříček byl tentokrát podle expertů plný tradičních malwarů bez nových hrozeb a větších překvapení. Dopad Dridexu ve světě sice lehce klesl, ale v tuzemsku ho růst posunul ze 3. místa na 2. Qbot zažíval pokles ve světě i v ČR, přesto se udržel v Top 3.

Zdroj: Check Point
Úvodní foto: © freshidea - Fotolia.com

Komentáře