Check Point: 51 % českých podnikových sítí hlásí pokusy o zneužití kritické zranitelnosti

Kyberbezpečnostní společnost upozorňuje na prudce rostoucí případy pokusů o zneužití zranitelnosti v Apache Log4j a nutnost posílit zabezpečení systémů.

Check Point: 51 % českých podnikových sítí hlásí pokusy o zneužití kritické zranitelnostiSpolečnost Check Point Software Technologies upozorňuje, že snaha o zneužití nejnovější zranitelnosti v Apache Log4j připomíná kybernetickou pandemii. V pátek po odhalení zranitelnosti byly podle expertů hlášené „jen“ tisíce útoků.

Během soboty počet útoků vzrostl už na 40 000 a 72 hodin po odhalení zranitelnosti počet útoků překročil hranici 800 000. Check Point zaznamenal už více než 845 000 pokusů o zneužití zranitelnosti.

Analytici upozorňuje, že se jedná o jednu z nejzávažnějších zranitelností posledních let s potenciálem způsobit vysoké škody. V období svátků mohou navíc bezpečnostní týmy reagovat pomaleji, čímž riziko dále vzrůstá a hackeři s tím mohou kalkulovat.

Lze proto očekávat další eskalaci problému a pokud organizace co nejrychleji nepřijmou odpovídající opatření, může podle Check Pointu vzhledem ke složitosti záplatování a jednoduchosti zneužití být tato zranitelnost nebezpečnou hrozbou po mnoho dalších let.

Útoky se rychle šíří

Check Point také upozorňuje na extrémní nárůst nových variant původního exploitu – více než 60 za méně než 24 hodin. Je to znovu ukázka kybernetické pandemie, tedy rychle se šířících ničivých útoků.

Společnost informuje, že z 845 000 zachycených pokusů o útok mají více než 46 % na svědomí známé hackerské skupiny. Pokusy o zneužití zranitelnosti zaznamenalo více než 40 % podnikových sítí po celém světě. V České republice hlásí pokusy o zneužití zranitelnosti dokonce 51 % podnikových sítí.

Jedná se jednoznačně o jednu z nejzávažnějších zranitelností za poslední roky, která se šíří rychlostí požáru. V jednu chvíli jsme v souvislosti se zranitelností Log4j zaznamenali více než 100 hacků za minutu,“ varuje Daniel Šafář, country manager regionu CZR v Check Pointu.

Nové varianty původního exploitu podle něj výrazně zvyšují možnosti, jak mohou hackeři zranitelnost zneužít a obejít tradiční bezpečnostní řešení. „Jedna vrstva ochrany nestačí a je potřeba využívat pokročilé vícevrstvé zabezpečení,“ doplňuje Šafář.

Zdroj: Check Point Software Technologies
Úvodní foto: © vege - Fotolia.com

Komentáře