České firmy využívají moderní technologie, jenže na starém hardwaru (Intel)

Průzkum Intelu odhalil, že české firmy nad sto zaměstnanců jsou sice oblastním lídrem ve využívání velkých dat, ale jen minimum dodržuje doporučené cykly obnovy svých serverových parků. Samy přitom uvádějí, že objemy dat porostou.

České firmy využívají moderní technologie, jenže na starém hardwaru (Intel)Společnost Intel provedla v zemích Visegrádské čtyřky průzkum, jehož účelem bylo zjistit, jak jsou na tom české, slovenské, polské a maďarské firmy s velkými daty a dalšími technologiemi.

Výsledky ukázaly, že české podniky jsou v tomto ohledu nejdále. Velká data analyzuje každá třetí tuzemská firma se sto a více zaměstnanci. To je o 8 procentních bodů více, než kolik činí průměr zemí V4. Dalších 8,5 % českých firem navíc chystá začít využívat „big data“ ještě v průběhu roku 2015.

To, jak rychle dále poroste počet firem schopných využívat rychleji, efektivněji a s nižšími náklady analytické nástroje pro lepší rozhodování, bude ovšem do značné míry záviset na rychlosti obměny jejich serverové infrastruktury,“ uvedl Evžen Pavlovský, obchodní manažer Intelu pro region CEE.

Nové postupy, staré železo

Tím se dostáváme ke druhé části průzkumu, která už pro české firmy tak lichotivá není. Jen 12 % dotázaných českých firem totiž obměňuje servery v pevně nastaveném intervalu maximálně tří let. Doporučovaný cyklus obměny firemního hardwaru naopak nedodržuje 58 % českých firem a zbylých 30 % přiznává, že vůbec žádný cyklus nastavený nemá.

Tomu podle Intelu odpovídá průměrné stáří serverů ve firmách: 63 % firem využívá na zpracování dat servery staré čtyři roky a více, 18 % serverů je dokonce starších než pět let. Návratnost investice do nových serverů se přitom podle Intelu pohybuje v průměru okolo devíti měsíců.

Z jiného průzkumu Intelu pak vyplynulo, že 48 % českých firem nemá žádný přehled o spotřebě svých serverů a nejsou schopny vyčíslit, jak rychle by se jim obměna stávajících systémů vyplatila. Detailní přehled o spotřebě si udržuje pouze 17 % firem.

Jedině tím, že firma staré servery pravidelně vyměňuje za nové, dokáže uchovat optimální poměr mezi výkonem a cenou zařízení; navíc se jí díky úsporám energie investice rychle vrátí,“ dodává k tomu Evžen Pavlovský.

Čtvrtina podniků již používá nositelnou elektroniku

Intel přitom varuje, že pouze s obměňovaným serverovými technologiemi bude pro firmy možné držet krok s neustále se zvyšujícími objemy dat, která generují především mobilní zařízení.

Roční nárůst zpracování dat v posledních letech vysoce přesahuje 50 % a s příchodem internetu věcí dále poroste: Intel uvádí, že do roku 2020 by mělo být k síti připojeno 30 miliard zařízení, která budou generovat enormní objem dat.

Jisté projevy tohoto trendu se již stávají realitou. Intel ve svém průzkumu totiž dále zjistil, že 23 % oslovených firem již investovalo do nositelné elektroniky a dalších 54 % to plánuje.

Celých 88 % respondentů se zároveň domnívá, že nositelná elektronika bude mít dopad na množství dat ve firemních sítích již v průběhu příštích tří let, přičemž více než polovina se domnívá, že tento dopad bude významný.


Průzkumu se zúčastnilo celkem 576 českých, slovenských, polských a maďarských firem o velikosti nad sto zaměstnanců.

Zdroj: Intel
Úvodní foto: Intel

Komentáře