Česká republika je velmi dobře připravena na pokročilé cloudové služby (Cisco)

Nová studie Cisco Global Cloud Index hovoří o pokračujícím nástupu cloudového provozu. Dobrou zprávou je, že ačkoliv si Česká republika mírně pohoršila v žebříčku zemí, z celkového hlediska jsou možnosti lokálních sítí více než dostatečné pro zavádění pokročilejších služeb.

Česká republika je velmi dobře připravena na pokročilé cloudové služby (Cisco)Rozvoj aplikací internetu věcí, jako jsou chytré automobily, chytrá města, telemedicína a digitalizované veřejné služby způsobí v příštích letech výrazný nárůst cloudového provozu. Ten bude již v roce 2021 tvořit 95 % celosvětového provozu datových center.

Taková jsou závěry sedémho ročníku studie Cisco Global Cloud Index. Ta dále říká, že k rostoucí dominanci cloudu přispějí také spotřebitelské i podnikové aplikace. Mezi nejoblíbenější spotřebitelské cloudové aplikace patří streamované video, sociální sítě a online vyhledávání.

V podnikové sféře si studie všímá růstu především u systémů ERP, nástrojů pro spolupráci, analýzy dat a dalších aplikací digitalizovaných podniků. Celkový cloudový provoz v datových centrech má v roce v roce 2021 celosvětově dosáhnout 19,5 zettabajtů oproti 6 zettabajtům v roce 2016.

Česká republika je velmi dobře připravena

Studie také zkoumala připravenost jednotlivých zemí světa na budoucí rozvoj a požadavky cloudových aplikací. Česká republika oproti předchozímu ročníku studie, kde patřila ve všech parametrech mezi nejlepších 30 států, mírně klesla.

Průměrná rychlost stahování na pevné lince u nás dosahuje 28,2 Mb/s (41. místo ze 141 sledovaných), průměrná rychlost nahrávání 17,3 Mb/s (31. místo) a průměrná latence činí 22 ms (16. nejnižší).

V případě mobilního připojení u nás průměrná rychlost stahování činí 23,2 Mb/s (35. místo), rychlost nahrávání 12,7 Mb/s (19. místo) a latence 32 ms (dělené 14. místo). Podle studie je však internetové připojení v České republice velmi dobře připraveno na zavádění pokročilých cloudových služeb.

Bezpečnost už není překážkou, nastupuje IoT

Studie dále uvádí, že bezpečnost byla v minulosti hlavní překážkou zavádění cloudu, ovšem postupné zlepšování správy datových center a možností kontroly nad daty pomohlo minimalizovat rizika pro podniky a lépe chránit údaje spotřebitelů.

Inovace v oblasti bezpečnosti spolu s hmatatelnými přínosy cloud computingu, například velká škálovatelnost, jsou podle studie klíčovým faktorem, který vstupuje do predikce růstu cloudového provozu. Další nároky nyní přináší také rozvoj aplikací a připojených zařízení internetu věcí.

Zdroj: Cisco
Úvodní foto: © Silvano Rebai - Fotolia.com

Komentáře