Češi si nechrání data v mobilních zařízeních ani na USB discích

Závěry průzkumů prezentované společností Kingston ukazují na nelichotivý stav ochrany dat mezi českými spotřebiteli a podniky. Spotřebitelé si nechrání tablety a telefony, zatímco podniky neřeší zabezpečení USB disků. Nejsnadnější cestou do firemní sítě stále zůstává pohození nakažené „flashky“ na parkovišti před budovou.

Češi si nechrání data v mobilních zařízeních ani na USB discíchZ průzkumu, který realizovala společnost Eset ve spolupráci s portálem Seznam.cz vyplývá, že více než 81 % uživatelů přenáší data pomocí USB disků, ale pouze 27 % z nich chrání jejich obsah šifrováním, heslem nebo hardwarovým klíčem.

Polovina lidí už zažila na vlastní kůži nebo u některého ze svých kolegů, že se jim USB disk neopravitelně poškodil. Třetina se setkala se ztrátou disku a sedm procent má zkušenost s jeho odcizením,“ uvedl technický ředitel Esetu Miroslav Dvořák.

Firmám chybí vnitřní politika a GDPR se blíží

Ti, co zažili negativní zkušenost s USB diskem, jej však nadále používají pro pracovní účely, a dokonce více než ti, kteří podobnou zkušenost nemají. V 82 % případů si lidé na USB flash disky nahrávají soukromá data, ale 23 % respondentů jim svěřuje i citlivá firemní a pracovní data.

To je poněkud alarmující skutečnost vzhledem k tomu, že tuzemské firmy často nemají nastavenou žádnou politiku týkající se používání a správy paměťových zařízení, jak uvedl Marcin Gaczor, business development manager ve společnosti Kingston, na základě interního průzkumu.

Potřebu nastavení podobné politiky zdůraznil na tiskovém setkání také bezpečnostní konzultant Jakub Mazal ze společnosti Comguard, která již delší dobu varuje před blížící se účinností nařízení GDPR, s nímž téma nezabezpečených „flashek“ velmi úzce souvisí.

Nezabezpečená mobilní zařízení terčem útoků

Zmíněný průzkum společností Eset a Seznam.cz dále ukázal, že nejčastějším zařízením, na kterém se Češi připojují na internet, už není stolní počítač nebo notebook, nýbrž chytrý telefon. Konkrétně takto surfuje 79 % respondentů.

Z hlediska ochrany přitom stále platí, že zatímco desktopová zařízení jsou většinou chráněna antivirem, mobilní zařízení si chrání jen zhruba polovina uživatelů. To ostře kontrastuje se stoupajícími statistikami kybernetických hrozeb zacílených na tablety telefony.

Eset opakovaně varje před výrazným nárůstem případů vyděračského ransomwaru zaměřeného na operační systém Android. Přesto tyto přístroje před nebezpečným malware chrání jen 53 % respondentů, zatímco notebooky jsou chráněny v 92 % a desktopy dokonce v 93 % případů.

Zdroj: Kingston, Eset
Úvodní foto: © KarSol - Fotolia.com

Komentáře