Češi jsou spokojeni se širokopásmovým připojením i službami ISP (ZyXel)

Spotřebitelská studie ZyXelu ukázala, že čeští uživatelé jsou ve srovnání s Brity, Nizozemci, Němci a Švédy spokojení s úrovní domácího internetového připojení, ale i se službami místních poskytovatelů připojení.

Češi jsou spokojeni se širokopásmovým připojením i službami ISP (ZyXel)Společnost ZyXel zveřejnila výsledky studie spokojenosti s domácím širokopásmovým připojením, kterou si nechala vypracovat v pěti evropských zemích včetně České republiky. Výsledky ukázaly, že i když je většina evropských spotřebitelů se svým připojením vcelku spokojena, stále existuje značný prostor pro zlepšení.

Míru spokojenosti spotřebitelů studie zkoumala ve třech oblastech. Respondenti odpovídali, zda jsou spokojeni s rychlostí a kvalitou připojení, zda jsou spokojení se zařízeními, která jim poskytuje jejich ISP (poskytovatel připojení), a zda jsou spokojení se službami a podporou ze strany svého ISP.

Česká republika na špičce

Na prvním místě žebříčku spokojenosti s domácím širokopásmovým připojením se umístila Česká republika, která se může pochlubit nadprůměrnou mírou spokojenosti s rychlostí připojení a extrémně vysokou úrovní spokojenosti se službami ISP.

Na druhou stranu, pětina českých respondentů mívá pravidelně problémy s domácím Wi-Fi připojením a jen 9 % respondentů v nedávné době zmodernizovalo své domácí vybavení a jen 8 % se k tomu v dohledné době chystá.

Pouze 7 % českých respondentů uvedlo, že jejich mobilní připojení funguje lépe než broadband, ale to je více než cokoliv jiného vypovídající o stavu tuzemských mobilních sítí, byť se situace v poslední době rapidně zlepšila.

Druhé Nizozemsko mělo nejvyšší míru spokojenosti s rychlostí širokopásmového internetu a druhou nejnižší míru problémů s Wi-Fi. Ovšem jen 8 % tamějších respondentů uvedlo, že jim jejich poskytovatel internetu doporučuje, jak implementovat pokročilejší funkce domácí sítě.

V Německu, které spolu se Spojeným královstvím skončilo třetí, byla zaznamenána nejmenší spokojenost s rychlostí domácího širokopásmového připojení, ale zdaleka největší spokojenost s poskytovateli internetových služeb.

Švédsko obsadilo poslední příčku žebříčku. Téměř každý pátý tamní spotřebitel konstatoval, že je jeho domácí širokopásmové připojení často pomalé, a 16 % má pravidelně problémy s Wi-Fi.

Tabulka - Spokojenost spotřebitelů s jejich připojením a ISP

Zdroj: ZyXel
Úvodní foto: © alehdats - Fotolia.com

Komentáře