Češi a Slováci chtějí pod stromečkem najít tablet nebo chytrý telefon (Kasa.cz)

Anketa portálu Kasa.cz odhalila, že téměř polovina oslovených Čechů a Slováků by chtěla pod vánočním stromkem najít elektroniku.

Češi a Slováci chtějí pod stromečkem najít tablet nebo chytrý telefon (Kasa.cz)Nákupní portál Kasa.cz provedl v průběhu října 2014 předvánoční anketu. Jejím hlavním zjištěním je, že téměř polovina dotázaných Čechů by si přála najít pod vánočním stromečkem elektroniku, ale jen 36 % respondentů má v plánu ji svým blízkým koupit.

Mezi konkrétně specifikovanými dárky, které by si respondenti přáli najít pod stromečkem, nejčastěji figurovaly tablet, chytrý telefon nebo kávovar.

Osm z deseti dotázaných předpokládá, že jejich Vánoce budou tento rok na dárky stejně bohaté jako loni. Bohatší nadílku v porovnání s loňskem očekává pouze necelých 7 % Čechů, na Slovensku je to 10 %.

Méně než 2 tisíce korun má v úmyslu utratit za nákup vánočních dárků necelá 4 % českých respondentů, částku 2 - 5 tisíc korun do svých blízkých investuje přibližně 36 % a 5 - 10 tisíc je na nákupy odhodlána použít bezmála polovina všech dotazovaných. Za 10 tisíc a více nakoupí dárky 15 % dotázaných.

Za nákupy se většina účastníků průzkumu plánuje vydat v listopadu. V ČR to má v úmyslu více než 60 % zákazníků, na Slovensku přibližně o 5 procentních bodů méně.

Každý třetí Slovák hodlá nechat nákup dárků až na prosinec, z Čechů chce v prosinci nakupovat pouze pětina. Nákup na poslední chvíli bude riskovat asi 5 % Čechů a 7 % Slováků. Zhruba 16 % Čechů a 18 % Slováků pak plánuje počkat s nákupem až na povánoční výprodeje.

Valná většina zákazníků (70 % Čechů a 62 % Slováků) plánuje nakupovat vánoční dárky on-line, přičemž preferuje osobní odběr před doručením kurýrní službou či doručením poštou. Na splátky plánuje vánoční zboží pořídit jen asi 1,5 % Čechů a 2 % Slováků.

Graf 1 – Preferovaný způsob dodání zboží

Zdroj: Kasa.cz

Graf 2 - Složení letošní nadílky

Zdroj: Kasa.cz


Průzkumu, který provedl obchodní portál Kasa.cz v průběhu měsíce října, se zúčastnilo 1 002 Čechů a 992 Slováků. 

Zdroj: Kasa.cz
Úvodní foto: © cienpiesnf - Fotolia.com

Komentáře