Ceny SSD během posledního kvartálu poklesly až o 12 % (DRAMeXchange)

Ačkoliv cena za gigabajt je u SSD stále pětkrát vyšší než u HDD, flashová úložiště začínají být čím dál dostupnější a očekává se, že se budou nacházet již ve třetině notebooků prodaných během roku 2016.

Ceny SSD během posledního kvartálu poklesly až o 12 % (DRAMeXchange)Nová analýza serveru DRAMeXchange ukázala, že v posledním kvartálu došlo k až 12% poklesu cen flashových SSD disků a jejich dalšímu přiblížení k cenám tradičních HDD. U SSD typu MLC (typicky dva bity v jedné buňce) ceny poklesly o 10-12 %, u TLC (tři bity v jedné buňce) pak o 7-12 %.

DRAMeXchange očekává, že v průběhu letošního roku nastane chvíle, kdy bude průměrná cena 128GB SSD pouze o 3 dolary vyšší než průměrná cena 500GB HDD. Rozdíl mezi 256GB SSD a 1TB HDD má činit 7 dolarů. Z hlediska ceny za gigabajt však budou SSD stále přibližně pětkrát dražší než HDD – přiblížení cen podle tohoto ukazatele se očekává nejdříve v roce 2017.

DRAMeXchange dále očekává, že segment SSD s kapacitou mezi 250 a 500 GB zažije mezi lety 2016 a 2022 nejvyšší průměrný roční růst. Společnost MarketandMarket současně odhaduje, že celý trh SSD poroste mezi těmito lety o 9,5 % ročně a v roce 2022 bude dosahovat hodnoty 25,3 miliardy dolarů.

SATA bude největší, PCIe nejdynamičtější

Výraznou roli mají hrát SSD vybavená rozhraním SATA, které umožňuje snadný přechod z HDD na flash. Tato SSD mají během příštích šesti let tvořit největší část trh, mimo jiné i proto, že jsou levnější než disky s rozhraními SCSI nebo PCIe.

Na druhou stranu, SSD s rozhraním PCIe, která umožňují propojit úložiště rovnou na základní desku, mají podle MarketandMarket během příštích šesti let dosahovat nejvyššího růstu.

Mezi výrobci má podle DRAMeXchange v letošním roce dominovat Samsung, který má na své straně výhodu pokroku – jako jediný z výrobců masově vyrábí SSD používající 3D NAND paměť. Ostatní výrobci (např. SanDisk, Liteon, Toshiba, SK Hynix a další) dosáhnou masové výroby svých vlastních variant disků se 3D pamětí nejdříve ve druhém pololetí 2016.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © Gordon Bussiek - Fotolia.com

Komentáře