Ceny elektroniky v e-shopech klesají navzdory silnému dolaru (Karsa Technologies)

Průměrná cena mobilních telefonů v českých e-shopech byla v červnu o 9 % nižší než v lednu, u paměťových karet ceny klesly dokonce o 27 %. Průměrná cena notebooků a tabletů během prvního pololetí stoupala a klesala, ale nakonec byla o bezmála tisíc korun nižší než na počátku roku.

Ceny elektroniky v e-shopech klesají navzdory silnému dolaru (Karsa Technologies)Společnost Karsa Technologies zveřejnila závěry svého měření Karsa Monitor pro oblasti mobilních telefonů, tabletů a notebooků a paměťových karet v prvním čtvrtletí roku 2015. Měření ukázalo, že ceny mobilních telefonů prodávaných v tuzemských e-shopech klesly v prvním pololetí o 9 % na průměrnou cenu 6 390 Kč.

Ceny telefonů a paměťových karet průběžně klesaly

Průměrná cena mobilních telefonů podle Karsy prudce padala zejména v lednu a únoru, tedy v době povánočních slev. Klesající trend však bylo možné registrovat v průběhu celého pololetí. Červnová průměrná cena byla o 616 Kč nižší oproti lednové, která byla po vánočních svátcích ještě na hodnotě převyšující 7 000 Kč.

V prvním pololetí stabilně klesaly i ceny paměťových karet. Oproti lednovým hodnotám znamenaly úspory při červnovém nákupu až 27 %, z průměrných 3 685 Kč na 2 703 Kč.

Volatilní vývoj cen notebooků a tabletů

Zatímco ceny paměťových karet a telefonů v českých e-shopech klesaly v prvním pololetí prakticky rovnoměrně, výkyvy cen bylo možné registrovat v případě tabletů a notebooků. V této kategorii byla v lednu průměrná cena 15 972 Kč.

„Cena tohoto zboží ale dosáhla svého maxima v květnu, kdy se vyšplhala na 16 152 korun. Pak ale ceny začaly prudce klesat, až se ustálily na průměrných 15 000 korunách,“ uvedl Michal Ježek, ředitel společnosti Karsa Technologies.

Podle Miroslava Nováka, analytika společnosti Akcenta, je spotřební elektronika dlouhodobě zbožím, kde vyšší kvalita a lepší technologie výrazně předbíhají cenu. Důležitým faktorem je podle Nováka i velká konkurence mezi výrobci, díky které v elektronice panuje dlouhodobá deflace, kdy za nižší cenu lze koupit kvalitnější výrobek.

Pokles i přes silný dolar

Karsa dále uvádí, že se do cen elektroniky v prvním pololetí sice promítl silný kurz amerického dolaru, ale ani to nestačilo k tomu, aby elektronika pro spotřebitele zdražila.

Ceny v první polovině roku mírně vzrostly u výrobců počítačů a elektronických a optických přístrojů. Naopak v případě výrobců elektronických součástek a komunikačních zařízení ceny v první polovině roku mírně poklesly,“ uvedl Miroslav Novák.

Podobný cenový vývoj v oblasti elektroniky lze podle Nováka očekávat i v druhé polovině letošního roku.

Graf 1 – Vývoj cen mobilních telefonů v českých e-shopech

Zdroj: Karsa Monitor

Graf 2 – Vývoj cen notebooků a tabletů v českých e-shopech

Zdroj: Karsa Monitor

Graf 3 – Vývoj cen paměťových karet v českých e-shopech

Zdroj: Karsa Monitor
Úvodní foto: © .shock - Fotolia.com

Komentáře