Cena za gigabajt u SSD se má v roce 2017 výrazně přiblížit klasickým HDD

Zatímco v roce 2012 činil rozdíl mezi SSD a HDD v ceně za gigabajt celých 90 amerických centů, v roce 2017 to má podle analytiků z DRAMeXchange být už jen 11 centů. Rapidní propad se má projevit rostoucím podílem notebooků vybavených právě SSD.

Cena za gigabajt u SSD se má v roce 2017 výrazně přiblížit klasickým HDDCeny spotřebitelských SSD v posledních třech letech rapidně klesají a v roce 2017 by se měly přiblížit cenám běžných HDD natolik, že budou dražší pouze o 11 amerických centů na gigabajt. V roce 2012 byl tento rozdíl více než osminásobný.

Propad cen SSD s sebou přinesl jejich rozšíření do notebooků. Podle společnosti DRAMeXchange, která dlouhodobě monitoruje situaci na trhu interních úložišť a pamětí, byla úložištěm typu SSD v roce 2015 vybavena čtvrtina notebooků. Příští rok to má být již 31 %, v roce 2017 pak dokonce 41 %.

Podle Alana Chena z DRAMeXchange však současná popularita SSD neodpovídá masivnímu poklesu cen a zaostává za očekáváním.

Značkoví výrobci a distributoři jsou s nákupem SSD opatrní vzhledem výsledkům prodeje notebooků, který byl nižší, než se očekávalo. Na druhou stranu, cena 256GB SSD se v příštím roce přiblíží ceně mainstreamových HDD, takže používání SSD v segmentu podnikových notebooků poroste,“ uvedl Chen.

Cenová válka bude pokračovat

Jak je patrné z tabulky níže, rozdíly cen SSD mezi jednotlivými lety jsou skutečně markantní. To samé však nelze říci o cenách HDD, které klesaly podstatně pomaleji a do roku 2017 mají navíc zůstat na letošní hodnotě, tedy 6 centech za gigabajt.

Mezi lety 2012 a 2017 DRAMeXchange očekává pokles ceny HDD pouze o 3 centy za gigabajt, zatímco u SSD má cena za stejné období poklesnout o 82 centů.

Za pokračujícím propadem cen se podle DRAMeXchange skrývá především cenová válka výrobců, kteří se ženou za tržním podílem a používají k tomu agresivní cenovou politiku. Analytici očekávají, že výrobci jako Samsung, Toshiba, SK Hynix, Intel nebo Micron v tomto budou pokračovat i v první polovině příštího roku.

Tabulka 1 - Vývoj cen za gigabajt u HDD a SSD (dolary)

DRAMeXchange - HDD a SSD

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © Gordon Bussiek - Fotolia.com

Komentáře