ČBA: Tři pětiny Čechů neberou kyberbezpečnost vážně

S rozkvětem virtuálního prostoru a digitálních bankovních produktů roste i počet trestné činnosti na síti, které napomáhají i nedostatečně prozíraví uživatelé. Ti často opomíjí ochranu osobních údajů a pravidelnou obměnu hesel.

ČBA: Tři pětiny Čechů neberou kyberbezpečnost vážněPrůzkum České bankovní asociace (ČBA) odhalil, že jen 40 % Čechů bere v úvahu hrozby číhající na internetu. Podle ČBA opomíjí hlavně ochranu svých osobních údajů a pravidelnou obměnu hesel ke svým účtům a platebním kartám.

Asociace uvádí, že bezpečné užívání internetu, mobilního telefonu a ochrana osobních údajů v digitálním prostředí stále Čechům příliš mnoho neříká. Index kyberbezpečnosti ČBA v letošním roce dosáhl na 65 bodů ze 100.

To je ale na druhou stranu zatím vůbec nejlepší výsledek za posledních pět let. „Chování Čechů se v průběhu let příliš nemění, i když dochází ke zlepšení v oblasti aktualizace zabezpečení a změn hesel v počítači,“ říká Tomáš Hládek, poradce ČBA pro platební styk a kyberbezpečnost.

Banky s neobezřetností počítají

Průměrného povědomí o digitálních hrozbách jsou si vědomy i banky, které s nedostatečnou obezřetností svých zákazníků počítají dopředu. Z průzkumu ČBA mimo jiné vyplynulo, že v oblasti ochrany dat Češi důvěřují nejvíce právě bankám.

Dušan Navrátil z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v této souvislosti varuje před internetem věcí. „Útočit dnes může lednička, kávovar i plynoměr,“ řekl Navrátil s tím, že daleko větším problémem jsou pak útoky na řízení technologických procesů.

Takzvané SCADA systémy (obvykle je to software, který z centrálního pracoviště monitoruje průmyslová a jiná technická zařízení a procesy) jsou podle něj často zastaralé, a když se připojí na internet, může to být zásadní problém.

Nové hrozby hlavně v oblasti chytré domácnosti by do budoucna podle ČBA měly zvažovat i pojišťovny, v Česku je však využívání těchto technologií stále marginální záležitostí. Pro široké spektrum ostatních případů začaly některé pojišťovny nabízet speciální kybernetickou asistenci.

Zdroj: Česká bankovní asociace
Úvodní foto: (c) Gorodenkoff - Fotolia.com

Komentáře