Canon: České firmy se při tisku vymykají bezpečnostním trendům

Více než polovina českých firem má nedostatečně zabezpečený centralizovaný tisk i přihlašování do počítače. Pětina firem dokonce využívá při tisku klíčových dokumentů externí dodavatele.

Canon: České firmy se při tisku vymykají bezpečnostním trendůmPrůzkum společnosti Canon odhalil, že české společnosti přistupují k bezpečnosti při tisku poněkud lehkomyslně. Dle Canonu například zaměstnanci více než poloviny tuzemských firem mohou tisknout na centrálním multifunkčním zařízení bez ověření uživatele.

Canon české firmy překvapily i slabší úrovní zabezpečení přihlašování nebo možností stahovat data na USB bez omezení. Celkem 73 % procent respondentů navíc uvedlo, že jejich firemní počítače jsou chráněny pouze jedním heslem.

To nemusí být v době rozmachu IoT, který propojuje fyzická zařízení včetně těch kancelářských a umožňuje jim vzájemně si vyměňovat data, zdaleka dostačující,“ vysvětluje Eva Kučmášová, šéfka korporátní a marketingové komunikace společnosti Canon.

Tuzemské firmy podceňují bezpečnost

Canon uvádí, že české společnosti svou bezpečnost stále podceňují, o čemž svědčí například i to, že pouze jedna třetina účastníků průzkumu omezuje pro svoje zaměstnance stahování dokumentů na přenosný USB disk.

O vlažném přístupu k bezpečnosti tiskových procesů v českých firmách podle Canonu hovoří i to, že celých 20 % z nich nechává všechny své zaměstnance bez primární i sekundární identifikace přistupovat ke všem firemním dokumentům a zařízením.

Z průzkumu vyplynulo i to, že pětina dotázaných využívá při tisku klíčových dokumentů externí dodavatele, třeba veřejná copy centra. U těchto institucí pak firmy často hledají pomoc i v případě náročnějších tiskových úloh, na něž nejsou technologicky vybaveny.

Pomyslnou třešničkou na dortu je podle společnosti pak odhalení, že rovných 25 % respondentů nachází pravidelně u firemní tiskárny dokumenty, které někdo vytisknul omylem, nebo na ně dokonce zapomněl.

Špatně zabezpečené jsou i firemní mobily

Nedostatečnou úroveň zabezpečení citlivých firemních dat ale najdeme i v jiných oblastech. Z našeho průzkumu je jasné, že to platí i pro užívání firemních mobilních telefonů,“ upozorňuje Kučmášová.

Jen u 56 % firem oslovených v průzkumu je od zaměstnavatele nastavená vyšší úroveň zabezpečení odemknutí u mobilů. Naopak třetina zaměstnavatelů znemožňuje pracovníkům, aby si do firemního telefonu nainstalovali některou z dostupných aplikací.

Omezení užívání aplikací v pracovních chytrých telefonech podle Canonu ovlivňuje i mobilní tisk. Bez aplikace si dokument rychle a pohodlně ze svého mobilu nevytisknete, což je realita 77 % českých firem oslovených v průzkumu.

Zdroj: Canon
Úvodní foto: © Yuri Arcurs - Fotolia.com

Komentáře