Canalys: Výsledky trhu PC a tabletů v prvním kvartálu byly nejhorší od roku 2011

Jediným růstovým segmentem byly podle Canalysu hybridní tablety s klávesnicí. Klasické tablety naopak vykázaly nejhorší propad prodeje ze všech kategorií. Canalys konstatuje, že prognóza pro příští kvartály zůstává nepříznivá.

Canalys: Výsledky trhu PC a tabletů v prvním kvartálu byly nejhorší od roku 2011Podle zprávy společnosti Canalys se během prvního kvartálu 2016 celosvětově prodalo 110 milionů PC, což představuje meziroční propad o 13 % a nejhorší výsledek od druhého čtvrtletí roku 2011. Rovnou dodáváme, že Canalys do kategorie PC počítá i tablety.

Kromě mladého segmentu hybridních tabletů s odnímatelnou klávesnicí, který v prvním kvartálu vykázal 13% růst prodeje, hlásí Canalys propad na všech frontách. Nejhůře podle analytiků dopadly tablety, jejichž prodej se snížil o 15 % na necelých 39 milionů jednotek.

K poklesu podle Canalys došlo ve všech regionech, byť například v Severní Americe se trh zmenšil jen o 5 %, zatímco v naší oblasti EMEA to bylo o 15 % a v regionu APAC o 14 %.

Globální trh PC vkročil do roku 2016 špatnou nohou a výrobce nepotěšíme ani výhledem do dalších měsíců. Boom trhu tabletů je minulostí a trh je nasycený. Globální prodej bude i nadále klesat, pokud výrobci nepřinesou na trh nějakou zásadní inovaci. Počet lidí, kteří se chystají koupit své první PC, je navíc na historickém minimu,“ uvedl analytik Canalys Tim Coulling.

Lídrem globálního trhu PC a tabletů je podle Canalys Apple, který během prvního kvartálu prodal okolo 14 milionů zařízení, ale jeho výsledky byly o 17 % horší než před rokem. Druhé Lenovo za Applem zaostalo o přibližně 25 tisíc prodaných kusů.

Na třetím místě se stejně jako před rokem umístilo HP následované Dellem na čtvrté a Samsungem na páté příčce.

Graf - Srovnání výsledků největších výrobců (miliony jednotek)Canalys PC 1Q16

Zdroj: Canalys
Úvodní foto: © Yuriy Panyukov - Fotolia.com

Komentáře