Canalys: Výdaje na kyberbezpečnost rostou, organizace i tak čelí rekordnímu narušení dat

Experti Canalysu upozorňují, že je nezbytné upřednostnit kybernetickou bezpečnost a investovat do rozšíření ochrany, detekčních a reakčních řešení a dalších opatření. Významně totiž rostou počty sofistikovaných ransomwarových útoků.

Canalys: Výdaje na kyberbezpečnost rostou, organizace i tak čelí rekordnímu narušení datSpolečnost Canalys informuje, že investice v oblasti kybernetické bezpečnosti v roce 2020 překonaly ostatní segmenty IT průmyslu a vzrostly o 10 % na 53 miliard dolarů. Kontinuita podnikání a produktivita pracovní síly však během pandemie měly přednost před bezpečností.

Analytická společnost odhalila, že za 12 měsíců roku 2020 došlo ke kompromitaci většího objemu dat než během předchozích 15 let dohromady. Obzvlášť devastující byly podle expertů ransomwarové útoky zacílené na nemocnice.

Řada významných organizací podle Canalysu v loňském roce v souvislosti s pandemií covidu-19 ukončila svou činnost a další organizace musely spěšně zavádět opatření pro zajištění kontinuity činnosti, aby vůbec přežily.

Canalys upozorňuje, že tato opatření byla často prováděna na úkor kybernetické bezpečnosti a obcházela dlouhodobé podnikové politiky. To otevřelo pomyslná dvířka vysoce sofistikovaným hackerským skupinám.

Kybernetická bezpečnost musí být ústředním bodem digitalizačních plánů, jinak dojde k hromadnému zániku organizací, což ohrozí hospodářské oživení po odeznění pandemie,“ varuje Matthew Ball z Canalysu.

Zoom a Logitech s trojciferným růstem

Podle odhadů Canalysu v roce 2020 vzrostly cloudové infrastrukturní služby o 33 % na 142 miliard dolarů, což představuje nárůst ročních výdajů o 45 miliard oproti roku 2019. Poptávka po softwarových službách přitom ve sledovaném období stoupla o více než 20 %.

Tržby Zoomu podle analytické společnosti vystřelily o více než 300 %, Microsoft Office 365 a Salesforce si udržely silný dvouciferný růst. Rekordní rok zaznamenaly také dodávky notebooků, které vzrostly o 17 % a předpokládá se jejich další růst v roce 2021.

Rekordního maxima dle Canalysu dosáhl také výrobce webových kamer Logitech, který za poslední čtvrtletí vzrostl o 138 %. V souvislosti s požadavky na práci a vzdělávání z domova stoupl i prodej domácích routerů, a to o více než 40 %.

Zdroj: Canalys
Úvodní foto: aloha @Fotolia.com

Komentáře