Canalys: Trh podnikových bezdrátových sítí vyrostl v 1. čtvrletí 2014 o 11 %

Canalys předpovídá segmentu podnikových sítí do roku 2018 růst spolu se zvýšením podílu bezdrátových sítí.

Canalys: Trh podnikových bezdrátových sítí vyrostl v 1. čtvrletí 2014 o 11 %Společnost Canalys zveřenila prognózu vývoje investic do podnikových sítí do roku 2018. Hlavním trendem má podle této předpovědi být pokračující přechod od drátů k bezdrátovým LAN. Hodnota celosvětového trhu routerů, switchů a bezdrátových LAN má vyrůst z 29,9 miliardy dolarů v roce 2013 na 33,7 miliardy v roce 2018. Nejrychleji má růst právě segment bezdrátových sítí, jehož podíl na celkovém trhu má vzrůst ze 14 % v roce 2013 na 18 % v roce 2018.

Mobilita a 11ac

Canalys zvýšenou poptávku po bezdrátových sítí vysvětluje dvěma faktory. Prvním je rostoucí počet mobilních zařízeních (tabletů a chytrých telefonů) používaných ve firemním prostředí a druhým nástup nového standardu 802.11ac, který nabízí podstatně vyšší rychlost přenosu než starší a dosud nejvíce používaný standard 802.11n. Nový standard podle Canalys zatím podporuje jen každý desátý prodaný přístupový bod, ale to se má v brzké budoucnosti změnit.

Důležitým zdrojem růstu mají pro trh být i bezovladačová řešení, zejména v podnicích kategorie SMB a mid-market. Tato mají nabízet výhodu nižších celkových nákladů na vlastnictví, stejně jako centralizovanou správu a vestavěné virtualizovaný ovládací software, díky kterému není zapotřebí dedikovaného hardwaru a místní technické podpory.

V prvním čtvrtletí 2014 vyrostl segment bezdrátových sítí meziročně o 11 % na 1,1 miliardy dolarů. Hegemonem trhu bylo Cisco s 53% podílem, ale podíly získávají i specializovaní výrobci, jako jsou Aruba Networks, Ruckus Wireless, Aerohive Networks nebo Ubiquiti Networks.

Největšího růstu dosáhly v prvním kvartálu dodávky do mikropodniků (o 39 %) a malých podniků (17 %). Solidní růst byl zaznamenán i u středních podniků (12 %). Tyto společnosti dohromady tvořily 37 % trhu. V segmentu velkých podniků, kam putovalo 53 % dodávek, došlo k 7 % růstu. Zbylých 10 % trhu zabírají poskytovatelé služeb, u nichž došlo k 17% růstu.

Zdroj: Canalys
Úvodní foto: © bagpereira - Fotolia.com

Komentáře