Canalys: Trh PC a tabletů se stabilizuje a přicházejí změny

Období strmého propadu jsou podle agentury Canalys konečně za námi. Trh má v následujících letech klesat jen velmi pozvolně, což umožní výrobcům soustředit se na oblasti a trendy s pozitivním potenciálem.

Canalys: Trh PC a tabletů se stabilizuje a přicházejí změnySpolečnost Canalys očekává, že v roce 2018 dojde ke 2,1% poklesu globálního prodeje PC a tabletů na 398 milionů kusů. Takový výsledek by však byl nejlepší za poslední čtyři roky. Podle analytiků končí léta propadu a nadcházející období se ponese v duchu stability.

DaaS a Windows 10

Canalys uvádí, že se největší výrobci začínají zaměřovat na rychle rostoucí segmenty trhu, jako jsou herní modely, chromebooky nebo konvertibilní zařízení. V komerční oblasti pak dochází k růstu vlivem pokračujícího přechodu na Windows 10.

Někteří výrobci sledují své podnikové zákazníky a zaměřují své prodejní týmy na ty, kteří stále používají Windows 7. Další změnou v podnikovém segmentu jsou pak investice výrobců do obchodních modelů typu DaaS (zařízení jako služba).

Canalys však zároveň dodává, že tak výrazný přechod z transakčního na smluvní model představuje natolik složitou problematiku, že se DaaS nestane výrazným tahounem trhu, přinejmenším ne v dohledné době.

Chrome OS do celého světa a pokukování po gamingu

Silnějším trendem se proto mají stát investice výrobců do platformy Chrome OS mimo USA. Zatímco ve Spojených státech jsou chromebooky velmi oblíbené ve vertikálách jako je vzdělávání, jejich podíl ve zbytku světa má ještě rozhodně kam růst.

Pokud jde o herní segment, rostoucí obliba výkonných zařízení podle Canalysu přitahuje pozornost výrobců a dokonce hrozí, že zavedené hráče může časem ohrozit nová konkurence. S gamingem začínají koketovat například Huawei nebo Xiaomi.

Z tabletů se stávají komerční zařízení

Co se týče tabletů, jejich prodej má pokračovat v poklesu, navzdory nedávnému zlepšení prodeje iPadů. I zde však podle analytiků dochází ke změně, neboť tato dříve ryze spotřebitelská zařízení začínají nacházet uplatnění spíše v komerční sféře.

Tablet díky své nízké ceně, skladnosti a konektivitě představuje lákavou možnost pro vybrané vertikály, například maloobchod, vzdělávání nebo zdravotnictví. Typická je například situace, kdy tablet slouží jako pokladna v kavárně.

Výrobci se navíc snaží nabízet firmám hybridní modely s oddělitelnou klávesnicí jako alternativu k PC, ale tato zařízení budou podle Canalys představovat jen marginální segment, ať už kvůli ceně nebo kvůli potížím se správou různých operačních systémů v rámci jednoho prostředí.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © Saklakova - Fotolia.com

Komentáře