Canalys: Trh chytrých telefonů ve 3. kvartálu poprvé překonal 300 milionů prodaných zařízení

Společný podíl Applu a Samsungu poklesl meziročně z 48 % na 38 %, a to kvůli padajícím číslům prodeje první jmenované společnosti. Zatímco před rokem držel Samsung třetinový podíl globálního trhu, ve třetím čtvrtletí 2014 to byla již jen čtvrtina.

Canalys: Trh chytrých telefonů ve 3. kvartálu poprvé překonal 300 milionů prodaných zařízeníSpolečnost Canalys zveřejnila analýzu vývoje globálního trhu chytrých telefonů ve třetí čtvrtletí 2014, kdy segment vůbec poprvé překonal hranici 300 milionů prodaných zařízení.

V meziročním srovnání dosáhl trh růstu o 23 % a byl ve znamení nástupu nových značek. Součet tržních podílů Samsungu a Applu, dvou největších výrobců, totiž poklesl z 48 % ve třetím kvartálu 2013 na 38 %.

Tento trend bude pravděpodobně pokračovat. Stojí za ním silná nabídka konkurenčních, zejména čínských značek, a to napříč cenovými hladinami. Ostatně, šest z deseti největších globálních výrobců chytrých telefonů sídlí v Číně,“ uvedl víceprezident a analytik Canalysu Chris Jones.

Pád Samsungu, vzestup Xiaomi a Lenova

Žebříčku výrobců stále vévodí Samsung, ale už ne tak suverénně jako v dřívějších dobách. Zatímco před rokem dosahoval jeho podíl více než třetiny celkového trhu (34 %), v letošním třetím kvartálu to bylo již „jen“ 25 %. Na druhém místě se drží Apple, který i díky uvedení nových modelů iPhone 6 a iPhone 6 Plus dosáhl 13 % tržního podílu.

Hvězdou kvartálu bylo Xiaomi, které se díky více než 200% růstu prodeje vyhouplo na třetí místo globálního trhu se 6% podílem. Dodáváme, že se na této příčce udrželo jen několik dní, neboť dokončení akvizice Motoroly učinilo světovou trojku z Lenova s 8% podílem. Stalo se tak však až v průběhu čtvrtého kvartálu a do výsledků třetího kvartálu se tento fakt ještě nepromítl.

Na konci třetího čtvrtletí bylo Lenovo čtvrté, s marginálním náskokem na páté Huawei. Obě společnosti držely 5% tržní podíl.

Z hlediska regionů se nejvíce zařízení prodalo v pevninské Číně, a to celých 34 % celkového objemu, tedy přes 100 milionů. Druhým největším obytištěm byly Spojené státy (13 %) a třetím byla Indie (6 %).

Zdroj: Canalys
Úvodní foto: ChannelWorld

Komentáře