Canalys: Samsung vévodí trhu chytrých telefonů v regionu CEE, Xiaomi silně roste

Xiaomi se po roce oficiálního působení na trzích v regionu střední a východní Evropy prokousalo na čtvrtou příčku pořadí výrobců, Huawei se vrátilo na druhé místo a Samsung prodal bezmála 5 milionů telefonů.

Canalys: Samsung vévodí trhu chytrých telefonů v regionu CEE, Xiaomi silně rosteSpolečnost Samsung si podle analytiků ze společnosti Canalys ve druhém kvartálu 2017 výrazně upevnila své vedoucí postavení na trhu chytrých telefonů v regionu střední a východní Evropy (CEE), zatímco nejbližší konkurenti rostli skromněji.

Výrobce zde během sledovaného období prodal 4,9 milionu telefonů, což představuje 14% meziroční nárůst. Vděčí za to vysoké poptávce po nové generaci modelů Galaxy A a J, stejně jako své vlajkové lodi Galaxy S8.

Na druhé místo se po jednom kvartálu opět vyšvihlo Huawei a sesadilo Apple na třetí příčku. Čínský hráč vykázal 11% meziroční růst výsledků a během sledovaného období v regionu prodal 1,8 milionu telefonů.

Krátkou výměnu pozic v prvním čtvrtletí Canalys vysvětluje přehnaně agresivní expanzí Huawei na konci roku 2016, kdy došlo k přesycení prodejních kanálů. Tyto zásoby jsou však podle analytiků již vyprodány a Huawei opět nasazuje ostré tempo.

Výrazný úspěch pak zaznamenalo čínské Xiaomi, které obsadil čtvrtou příčku, ačkoliv v regionu oficiálně působí teprve rok. Výrobce ve druhém kvartálu prodal 1,1 milionu telefonů. Pátou příčku pak obsadil další čínský hráč, a sice Lenovo.

Graf 1 – Kvartální vývoj výsledků největší výrobců regionu

Canalys-telefony-CEE1

Zdroj: Canalys

Graf 2 – Rozdělení trhu mezi největší výrobce

Canalys-telefony-CEE2

Zdroj: Canalys

Úvodní foto: © Romolo Tavani - Fotolia.com

Komentáře