Canalys: Prodej chytrých telefonů poprvé překonal 400 milionů za kvartál

Trh podle analytiků pokračuje ve stabilním růstu. Apple vystřídal Samsung na první příčce světových výrobců a sílící čínští výrobci možná narazí na nečekaný problém.

Canalys: Prodej chytrých telefonů poprvé překonal 400 milionů za kvartálGlobální trh chytrých telefonů vykazuje podle společnosti Canalys zdravý růst. V poslední kvartálu 2016 se jich podle analytiků prodalo přes 400 milionů kusů. Stalo se tak poprvé v dějinách tohoto segmentu.

Na složení pětice největších výrobců se nic nezměnilo, jen se prohodilo pořadí na prvních dvou místech. Výsledky Samsungu poznamenala kauza Note 7, jako jediný z první pětice vykýzal meziroční pokles a jeho tržní podíl klesl pod 20 %.

Potíže největšího konkurenta mohou těšit Apple, který v posledním kvartálu 2016 naopak prodal rekordní počet iPhonů a se 78 miliony prodaných kusů obsadil první příčku. Samsung na něj ztrácel přibližně 1 milion kusů.

Číňané sílí, ale objevil se nečekaný protivník

Zbytek vedoucí skupiny tvořili čínští výrobci Huawei, Oppo a Vivo, kteří vykázali úctyhodný meziroční růst o 39 %, 70 %, resp. 95 %. Jenže zatímco Huawei již dosáhlo statusu globální značky, Oppo a Vivo působí hlavně na domácím trhu.

Jejich expanzi do světa, zejména do USA, se postavil do cesty nečekaný protivník. Není to žádný konkurenční výrobce, nýbrž Donald Trump. Novopečený prezident USA totiž hrozí čínským výrobcům výraznými cly na dovoz hardwaru.

To je špatná zpráva nejen pro Oppo, Vivo a Huawei, ale také například pro Lenovo a ZTE, které již v USA působí a dosahují zde ne zcela zanedbatelných tržních podílů.

Zdroj: Canalys

Úvodní foto: © ra2 studio - Fotolia.com

Komentáře